Przejdź do głównej zawartości

Budowa geologiczna Polski


Mln lat temu
Era
Okres
Orogeneza


65
KENOZOIK
Czwartorzed
Orogeneza alpejska
Trzeciorzed






235
MEZOZOIK
Kreda
Jura
Trias
Orogeneza hercynska














590
PALEOZOIK
Perm
Karbon
Dewon
Orogeneza kaledonska
Sylur
Ordowik
Kambr
Orogeneza prekambryjskie


4600
PREKAMBR
PROTEOZOIK
ARCHAIK


1. Na podstawie przekroju geologicznego mozna odtworzyc warunki, jakie panowaly na przedstawionym obszarze

a) Jako pierwsze osadzily sie wapienie. Widoczne w nich slady organizmow morskich swiadcza o tym, ze obszar ten byl zalany przez plytkie, cieple morze.

b) Nastepnie utworzyla sie warstwa bazaltow. Bazalt jest skala magmowa - powstaje w wyniku szybkiej krystalizacji magmy. Mozna przypuszczac, ze podczas erupcji wulkanicznej dno morskie przykryla warstwa lawy, ktora zastygajac, utworzyla pokrywe bazaltowa.

c) Kolejna warstwa sa piaskowice - powstaja na skutek osadzania oraz zlepiania ziaren piasku.

d) Po utworzeniu sie warstwy piaskowcow, nastapily ruchy skorupy ziemskiej, ktore doprowadzily do rozerwania warstw skalnych , ktore ulegaly pionowemu przesunieciu wzdluz uskoku.

e) Ostatnim wydarzeniem przedstawionym na wykresie jest akumulacja gliny zwalowej przez nasuwajacy sie lodowiec.

2. Platforma krystaliczna - fragment zbudowany ze skal magmowych i przeobrazonych

- wyniesienie
- obnizenie
-warstwy osadow

3. Jak korzystac z mapy geologicznej?

Pamietaj, ze w tym wypadku nauka nie polega na zapoamietywaniu ogromnych ilosci informacji, ale przede wszystkim na opanowaniu umiejetnosci korzystania z roznorodnych zrodlem informacji. W tym numerze przypomnimy, jak korzystac z mapy geologicznej i przekroju. Zajrzymy o atlasu na strone Geologia - Tektonika.

4. Od czego nalezy zaczac?

a) Zapoznaj sie z tytulem mapy

Tektonika - to dzial geologii, czyli nauki zajmujacej sie badaniem skorupy ziemskiej i procesow, ktore w niej zachodza., Tektonika zajmuje sie ulozeniem warstw sklanych oraz zjawiskami, ktore wplywaja na zmiane tego ulozenia.

b) Sprawdz skale mapy

W tym przy skale przedstawiono w postaci liczbowej. Skala wynosi 1: 5 000 000 - oznacza to, ze odleglosci na mapie zostaly pomniejszone w stosunku do rzeczywistosci 5 000 000 razy. Zatem 1 cm na mapie to 50 km w terenie (1 cm - 50 km - postac mianowana skali)

c) Zapoznaj sie z legenda mapy

Wszystkie oznaczenia, ktore zastosowano na mapie, powinny byc wyjasnione w legendzie. Zapamietaj: legenda mapy zawiera bardzo wiele podpowiedzi i wskazowek. Musisz tylko nauczyc sie z nich korzystac. W legendzie do mapy geologicznej wyraznie oznaczono ery, z ktorych pochodza poszczegolne jednostki tektoniczne. Postaraj sie zlokalizowac je w odpowiednim miejscu w tabeli stratygraficznej.

5. Budowa geologiczna Polski na podstawie mapy

Po wstepnym zapoznaniu sie z informacjami, ktore zawiera mapa, zauwazymy, ze Polska polozona jest na obszarze trzech roznych jednostek tektonicznych: Platformy Wschodnioeuropejskiej, obszarow faldowan paleozoicznych oraz obszarow faldowan mezozoicznych i kenozoicznych.

6. Platforma prekambijska

Polnocno-wschodnia czesc Polski polozona jest na starej Platformie Wschodnioeuropejskiej. Zbudowana jest ona z prekambryjskich skal magmowych i przeobrazonych, ktore przykrywa warstwa mlodszych osadow.

7. Obszary faldowan paleozoicznych

W paleozoiku mialy miejsce dwa powazne faldowania, czyli inaczej orogenezy: kaledonska i hercynska. Zwroc uwage, ze na obszarze faldowan paleozoicznych znajduja sie takie gory jak: Sudety i Gory Swietokrzyskie.

8. Obszary faldowan mezozoicznych i kenozoicznych

Zajmuja najmniejsza czesc naszego kraju - Karpaty, Zapadlisko Przedkarpackie oraz Zapadlisko Slasko-Krakowskie. Struktury te utworzyly sie podczas alpejskich ruchow gorotworczych, ktore rozpoczely sie ok. 80 milionow lat temu.

9. Czwartorzed w Polsce

Pod koniec trzeciorzedu klimat na Ziemi znacznie sie ochlodzil. Nastala epoka, ktora przeszla do historii jako epoka lodowcowa - plejstocen. W tym czasie na obszar Polski nasunal sie lodowiec ze Skandynawii. Jego dzialanosc przyczynila sie do przeobrazenia powierzchni i utworzenia nowych form terenu. Prawie caly obszar Polski pokryla gruba warstwa osadow polodowcowych, glownie piaskowcow, zwirow i glin. To dlatego obecnie istnieje niewiele miejsc, w ktorych bezposrednio na powierzchni znajduja sie skaly starsze od czwartorzedu.

10. Jak analizowac przekroj geologiczny?

Waznym zrodlem informacji sa rowniez geologiczne przekroje geologiczne. Przedstawiaja one uklad warstw skalnych. Widoczne sa na nich takze slady takich zjawisk jak ruchy gorotworcze, uskoki, przemieszczenia sie magmy (intruzje magmowe) i innne.

Analizujac przekroje geologiczne, nalezy pamietac o kilku prostych zasadach.

a) przekroj, podobnie jak tabele stratygraficzna, czytmay od doludo gory.

b) Skaly najstarsze znajduja sie na spodzie , zas im wyzej , tym zalegajace wrstwy skalne sa mlodsze.

c) uskok jest zawsze mlodszy niz skaly, ktore przecina.






Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

The Present Simple Tense - czas teraźniejszy prosty - English tenses

1.) Zdania twierdzące W zdaniach twierdzących w czasie Present Simple w 3 osobie liczby pojedynczej (he, she, it) dodajemy końcówkę -s przy czasowniku, np. go: I go .. ale She goes ....; write: You write ... ale He writes.... 2.) Pytania W czasie Present Simple używamy operatora DO (I, you, we, they) lub DOES (he, she, it), aby zadać pytanie. W zdaniu w czasie Present Simple w 3 osobie liczby pojedynczej końcówka -s występuj tylko raz. W zdaniach twierdzących dodajemy ją do czasownika, np. bakes, brings, zaś w pytaniach dodajemy ją do operatora do , co daje does. 3.) Przeczenia Podobnie jak w pytaniach w czasie Present Simple w przeczeniach wykorzystujemy operator DO lub DOES. Pamiętaj , że w przeczeniach także nie dodajemy końcówki -s do czasownika w 3. osobie liczby pojedynczej. Skróty: Do not = Don't Does not = Doesn't 4.) Kiedy  używamy czasu PRESENT SIMPLE 1. Jeżeli coś powtarza się co jakiś czas: codziennie (every day), co roku (every year), częst...

Anatomia Ssaków

I. UKŁAD RUCHOWY - POŁĄCZENIA 1. ) Połączenia włókniste do tej grupy należy więzozrost, szew oraz wiklinowanie. W więzozroście kości są połączone za pomocą tkanki łącznej włóknistej lub sprężystej. Rozpowszechnione na dużym obszarze występują pod nazwą błony międzykostnej lub więzadła. 1.1 . ) Szew -stanowi obszerna grupę połączeń. Występuje przeważnie w czaszce. Ze względu na charakter łączonych ze sobą kośc przyjęto kilka rodzajów szwów:  piłowaty, łuskowaty liściasty , płaski. a) pilowaty - występuje wtedy gdy krawędzie łączonych ze sobą kości mają kształt zębów piły np.szew potyliczno - międzyciemieniowy. b) liściasty -gdy kości zachodzą na siebie podobnie jak łuski ryby np. między kością ciemieniową a skroniową. c)płaski - tworzą kości równoległe do siebie, płasie i gładkie np. szew polityczno- łuskowy. 1.2.) Wiklinowanie -połączenie zębów z okostna zębodołu. 2.) Połączenia chrząstkowe -dzielą się na dwie zasadnicze grupy chrząstkozrost i spojenie...

Analityka chemiczna

Odczynnik grupowy tworzy osady z daną grupą kationów w określonych warunkach (jest to grupa analityczna kationów), przy czym kationy pozostałych grup analitycznych nie tworzą z nim osadów. Na przykład odczynnik grupowy I grupy analitycznej kationów (3M HCl) strąca osady chlorków kationów należących do taj grupy, natomiast kationy należące do grup II-V pozostają w roztworze. W wodnych roztworach kationy metali nie są swobodnymi jonami, lecz występują w postaci akwakompleksów. Na przykład w wodnym roztworze soli miedzi są obecne uwodnione jony miedzi(II) o wzorze [Cu(H_2O)_6}^2+ a nie wolne jony Cu^2+. A zatem wzór kationu metalu Me^n+ ( w rzeczywistości {Me(H_2O)_6]^n+) jest zapisem uproszczonym bez uwzględnienia skoordynowanych cząsteczek wody. Reakcje  analityczne poszczególnych kationów w obrębie grupy analitycznej będą podzielone na dwie części. W pierwszej części będą opisane reakcje z odczynnikiem grupowym i pospolitymi związkami takimi jak np. wodorotlenek sodu, wodny roz...