Przejdź do głównej zawartości

Biblia - Adam i Ewa

I. Adam i Ewa

1. Metryczka bohaterow

a) Adam

- znaczy "czlowiek"

b) Ewa

- znaczy "dajaca zycie" albo: "zycie"

2. Lektura - Biblia, Stary Testament (Ksiega Rodzaju)

Mowi sie tez o Adamie i Ewie w Nowym Testamencie, Chrystusa nazywa sie "drugim Adamem".
Adam i Ewa sa tez bohaterami wielu zartobliwych utworow, np. Teatrzyku "Zielona Ges" Galczynskiego czy "Pamietnikow" Adama i "Ewy" Marka Twaina.

Postac Ewy wystepuje tez w "Hymnach" Jana Kasprowicza.



3. Najwazniejsza wydarzenia w zyciu Adama i Ewy

Bunt przeciw Bogu: posluchanie namowy weza i zerwanie zakazanego owocu.
Konsekwencja tego czynu bylo wygnanie z raju.

4. Wybrane dziela plastyczne ukazujace Adama i Ewy

- Fresk Michala Aniola w Kaplicy Sykstynskiej ukazujacy grzech pierwszych ludzi i wygnanie z raju.
-Arrasy wawelskie (Dzieje rajskie)
-Lorenzo Maitani Stworzenie Ewy - katedra w Orvieto
-Masaccio "Wygnanie z raju"
-Albercht Durer "Adam i Ewa"

5. Motywy literackie

a) ludzkosc, kondycja czlowieka

Adam i Ewa to wedlug Biblii para pierwszych rodzicow stworzona przez Boga - to oni dali poczatek ludzkosci.

Poruszjajac wszelkie tematy dotyczace losu czlowieka, kondycji ludzkiej, warto odwolac sie do Adama i ewy. My - wspolczesni ludzie - takze dzielimy ich los.

Znana piesn religijna mowi np. "wygnancy Ewy, do Ciebie wolamy, zlituj sie , zlituj, niech sie nie tulamy".

Dziela plastyczne, np. fresk Michala Aniola z Kaplicy Sykstynskiej czy arrasy wawelskie przedstawiaja Adama i Ewe jego nagich i bezbronnych. Podobna wizje ludzi prezentowal np. mit o Prometeuszu - ludzie w nim tez byli nadzy, biedni, bezsilni. Jednak wedlug tego mitu los ludzi byl taki od poczatku, wedlug Biblii Adam i Ewa zyli w raju, w krainie szczescie, ale zasluzyli sobie na zly los swym nieposlusznym, lekkomyslnym postepowaniem.

b) grzech, zlo, posluszenstwo

Adam i Ewa popelnili pierwszych grzech (chrzescijanie nazywaja go grzechem pierworodnym), zalamali pierwszy zakaz Boga, usluchalo szatana (symbolem zla jest w tej opowiesci waz). W tym sensie kontynuowala ich dzielo cala ludzkosc popleniajaca grzechy. Kolejnymi biblijnymi grzeszkami sa: Kain, ktory nie tylko zbuntuje sie przeciw ogu, ale takze zabije swego brata - Abla czy ludzie budujacy wieze Babel - dumni buntownicy, chcacy budowac wielkosc ludzkosci bez Boga. Literatura przedstawia wielu bohaterow, ktorzy  popelnili  grzech - zbrodniarke "Balladyne", zbrodniacza zone z ballady "Lilije|", grzesznikow z II czesci Dziadow pokutujacych po smierci ze swe winy. Grzeszyli oni przeciw ludziom, ale nie bali sie rowniez Boga.

Do grzechu pierwszych rodzicow nawiazuja caly "Nowy Testament" - Chrystus zbawia ludzkosc pograzona w otchlani grzechu wlasnie przez pierwszych rodzicow.

c) bunt, wolnosc

Mozna jednak na grzech pierwszych rodzicow spojrzec takze z drugiej strony , byl on pierwszym wyraznym buntem czlowieka przeciwko ustalonym regulom i przeciwko Bogu . Zachowanie Adama i Ewy jako glos za wolnoscia , chec wyzwolenia sie z krepujacych ludzi wiezow.

W tym sensie buntownikiem byli takze ludzie znajdujacy wiaze Babel, Prometeusz czy Gustaw-Konrad, bohater III czesci Dziadow, w Wielkiej Improwizacji wyznawajacy Boga na wielki slowny pojedenynek, w ktorym bohater romantyczny atakuje, a Bog milczy. Gsaleria buntownikow romantycznych jest zreszta bogata , nalezy do niej np. Jacek Soplica, ktory zbuntowal sie przeciw konwenansom i chcial prosic o reke dygnitarskiej corki, a kiedy malzenstwo okazalo sie niemozliwe, zlamal rowniez prawo boskie i ... zabil czlowieka.

Bunstowniczka jest tez bohaterka antycznej tragedii - Antygona, jednak o ile ona buntuje sie w imie praw Boskich, Adam i Ewa wlasnie Boski nakaz zlamali.

d) raj

Adam i Ewa byli mieszkancami raju. W wielu tekstach literackich i dzielach plastycznych pojawia sie mptyw tesknoty za rajem, kraina wiecznego szczescia i braku cierpienia. Takie idealne krainy ogladamy w sielankach czy np. fraszkach i piesniach Jana Kochanowskiego, przedstawiajacego zywot ziemianina jako beztroski, spokojny, niemal rajski.

Tesknota za krainami idealnymi zawarta jest tez w utopijnych utworach, np. w Podrozach Guliwera Jonathana Swifta.

e) wygnanie

Konsekwencja grzechu Adama i Ewy bylo wygnanie z raju. Wygnani na wschod od Edenu pierwsi rodzice zostaja skazani na zycie pelne trosk, wstydu i bolu, Ewa bedzie musiala rodzic w bolach , Adam ciezko pracowac. Skonczy sie dla nich rajskie, wolne od trosk, chorob, glodu i cierpienia zycie.

Piszac o wszelkich wygnancach, tulaczkach, emigrantach, warto odwolac sie wlasnie do losu pierwszych rodzicow, ktorzy musieli opuscic swoja ojczyzna.


f) cierpienie i smierci

Konsekwencja grzechu jest dla Adama i Ewy takze cierpienie i smierci. Jako cierpiacych przedstawia pierwszych rodzicow np. Masaccio. Cierpienie stanie sie takze udzialem biblijnego Hioba czy zbolalego ojca z "Trenow" Kochanowskiego; smierc- udzialem bohatrem mitologicznych orfeusza i Eurydyki, bunt przeciw smierci, ktorej uniknac sie nie da , opisal Kochanowski w "Trenach".

g) Ewa - grzesznica, kusicielka, sprawczyni nieszczescia

Biblijna opowiesc o Adamie i Ewie o takze opowiesc o kobiecie kusiciele, zwiedzionej przez szatana i naklaniajacej do grzechu swojego meza.

Zartobliwie Ewe kusicielke ukazuje Teatrzyk "Zielona Ges".

Napisane z przymruzeniem oka Pamietniki Adama i Ewy Marka Twaina pokazuja Ewe jako typowa kobiete: duzo mowiaca, starajaca sie zwrocic uwage Adama i .. ulepszyc swiat. Jednak koncowe partie pamietnikow wzruszaja. Bardzo powaznie, jako wcielenie zla, przedstawia Ewe Jan Kasprowicza w Hymnach.

Ewa, kobieta przynoszaca ludzkosci cale zlo i problemy, ma pewne cechy wspolne z mitologiczna Pandora. W sredniowiecznej piesni spiewano: "Ach zla wa narobila." kobiety zle, sklonne dogrzechu, zepsute pojawia sie sie w literaturze pozniejszych wiekow, np. w slynnej powiesci johna Steinbecka Na wschod od Edenu, noszacej zmienny tytul, nawiazujacy do Biblii, ktora mowi, iz wygnani przez Boga pierwsi ludzie udali sie wlasnie w tamtym kierunku...

h) mezczyna i kobieta


Biblia ukazuje Adama i Ewe ako pare malzonkow, pierwszych rodzicow. Jak zwraca jednak uwage Anna Kamienska , sa w Biblii dwa niezalezne opisy stworzenia swiata i ludzi, ktore zupelnie inaczej poakzuja role kobiety:

"W pierwszej wersji stworzeniania mamy kobiete - czlowieka, rownoprawna towarzyszke mezczyny. W drugiej - jego pomocnice calkiem od niego zalezna."

A wiec juz od interpretacji Biblii mozemy rozpoczac dyskusje o rownouprawnieniu kobiet i mezczyzn.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

The Present Simple Tense - czas teraźniejszy prosty - English tenses

1.) Zdania twierdzące W zdaniach twierdzących w czasie Present Simple w 3 osobie liczby pojedynczej (he, she, it) dodajemy końcówkę -s przy czasowniku, np. go: I go .. ale She goes ....; write: You write ... ale He writes.... 2.) Pytania W czasie Present Simple używamy operatora DO (I, you, we, they) lub DOES (he, she, it), aby zadać pytanie. W zdaniu w czasie Present Simple w 3 osobie liczby pojedynczej końcówka -s występuj tylko raz. W zdaniach twierdzących dodajemy ją do czasownika, np. bakes, brings, zaś w pytaniach dodajemy ją do operatora do , co daje does. 3.) Przeczenia Podobnie jak w pytaniach w czasie Present Simple w przeczeniach wykorzystujemy operator DO lub DOES. Pamiętaj , że w przeczeniach także nie dodajemy końcówki -s do czasownika w 3. osobie liczby pojedynczej. Skróty: Do not = Don't Does not = Doesn't 4.) Kiedy  używamy czasu PRESENT SIMPLE 1. Jeżeli coś powtarza się co jakiś czas: codziennie (every day), co roku (every year), częst...

Anatomia Ssaków

I. UKŁAD RUCHOWY - POŁĄCZENIA 1. ) Połączenia włókniste do tej grupy należy więzozrost, szew oraz wiklinowanie. W więzozroście kości są połączone za pomocą tkanki łącznej włóknistej lub sprężystej. Rozpowszechnione na dużym obszarze występują pod nazwą błony międzykostnej lub więzadła. 1.1 . ) Szew -stanowi obszerna grupę połączeń. Występuje przeważnie w czaszce. Ze względu na charakter łączonych ze sobą kośc przyjęto kilka rodzajów szwów:  piłowaty, łuskowaty liściasty , płaski. a) pilowaty - występuje wtedy gdy krawędzie łączonych ze sobą kości mają kształt zębów piły np.szew potyliczno - międzyciemieniowy. b) liściasty -gdy kości zachodzą na siebie podobnie jak łuski ryby np. między kością ciemieniową a skroniową. c)płaski - tworzą kości równoległe do siebie, płasie i gładkie np. szew polityczno- łuskowy. 1.2.) Wiklinowanie -połączenie zębów z okostna zębodołu. 2.) Połączenia chrząstkowe -dzielą się na dwie zasadnicze grupy chrząstkozrost i spojenie...

Analityka chemiczna

Odczynnik grupowy tworzy osady z daną grupą kationów w określonych warunkach (jest to grupa analityczna kationów), przy czym kationy pozostałych grup analitycznych nie tworzą z nim osadów. Na przykład odczynnik grupowy I grupy analitycznej kationów (3M HCl) strąca osady chlorków kationów należących do taj grupy, natomiast kationy należące do grup II-V pozostają w roztworze. W wodnych roztworach kationy metali nie są swobodnymi jonami, lecz występują w postaci akwakompleksów. Na przykład w wodnym roztworze soli miedzi są obecne uwodnione jony miedzi(II) o wzorze [Cu(H_2O)_6}^2+ a nie wolne jony Cu^2+. A zatem wzór kationu metalu Me^n+ ( w rzeczywistości {Me(H_2O)_6]^n+) jest zapisem uproszczonym bez uwzględnienia skoordynowanych cząsteczek wody. Reakcje  analityczne poszczególnych kationów w obrębie grupy analitycznej będą podzielone na dwie części. W pierwszej części będą opisane reakcje z odczynnikiem grupowym i pospolitymi związkami takimi jak np. wodorotlenek sodu, wodny roz...