Przejdź do głównej zawartości

chemia nieorganiczna

1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.

10. Szybkość reakcji chemicznych i równowaga chemiczna

a) Zależność szybkości reakcji od stężenia substancji reagujących

- Wpływ stężenia jodanu (V) potasu na szybkośc reakcji chemicznej (badanie kinetyki reakcji
Landolta). W 5 zlewkach o pojemności 50 cm3 przygotowaliśmy roztwory zawierające odpowiednie ilości jodanu (V) potasu, kwasu siarkowego (VI) i skrobie oraz wodę. Odmierzyliśmy pipetą miarową 5 cm3 siarczanu (VI) sodu i wlaliśmy do każdej zlewki. Następnie szybko wymieszaliśmy i odmierzyliśmy czas do pojawienia się fioletowo-niebieskiego zabarwienia i tak:

w [mol/dm3] zabarwienie pojawiło się po 10,15s
w [mol/dm3] zabarwienie pojawilo się po 4,3 s
w [mol/dm3] zabarwienie pojawilo się po 3s
w [mol/dm3] zabarwienie pojawilo się po 2,6s
w [mol/dm3] zabarwienie pojawilo się po 2,2s .


b) Wpływ temperatury na szybkość reakcji chemicznych

- chlorku amonu z azotanem (III) sodu
  * W małej zlewce rozpuściliśmy 3g NH4Cl w 10 cm3 ciepłej wody oraz analogicznie 4g NaNO2.
Odmierzyliśmy po 3 cm3 kazdego z roztworow i wlaliśmy do probówki zamykając ja korkiem i lekko wstrząsając. Po otwarciu probowki zoobserwowalismy powolne wydzielanie się pęcherzyków gazu. Powtorzylismy doświadczenie ogrzewając uprzednio takie same objetosci substratow do 70 st C.
  * Obserwacje: szybsze wydzielanie się pęcherzyków gazu.
  * Wnioski: Przez podwyższenie temperatury rekacji intensywność wydzielania gazowego produktu reakcji zwieksza się.

c)  Wpływ katalizatora na szybkość reakcji chemicznych

- kataliza heterogeniczna

  * Do 3 probówek ostrożnie wlaliśmy perhydrol do1/4 objetosci. Do 1-wszej probowki wrzuciliśmy
grudke braunsztynu, do 2-giej troche wegla aktywnego, a 3-cia probowke zostawilsimy dla porównania z samym perhydrolem. Sprawdziliśmy łuczywkiem intesywnosc wydzielania się gazu.
  * Obserwacje: W 1 probowce łuczywko żarzyło się. W 2 probowce luczywko się zapalio.
  * Wnioski: W 1 probowce rekacja zachodzi gwałtownie, zwieksza się szybkość reakcji, w 2 probowce reakcja przebiagla mniej gwałtownie,a w 3 probowce normalny przebieg reakcji.

d)  Porownanie szybkość dwóch reakcji chemicznych.

- W 1 probowce zmieszaliśmy 2 cm3 roztworu 2M HCl z 2 cm3 0,1M roztworu tiosiarczanu sodu,
natomiast w 2 probowce 2 cm3 0,1M roztworu azotanu (V) ołowiu (II) z 2 cm3 0,1 M jodku potasu.
Obserwacje: W 2 probowce osad pojawil się bardzo szybko, natomiast w 1 probowce bardzo wolno.

e)  Wpływ zmiany środowiska reakcji na jej stan równowagi

-Równowaga pomiedzy jonami chromianowymi (VI) i di chromianowymi.
  * Do probowki wlaliśmy ok. 1 cm3 0,5M roztworu K2CrO4 i dodaliśmy kilka kropli 1M roztworu H2SO4. Do 2 probowki wlaliśmy ok.1cm3 0,5M roztworu K2Cr2O7 i dodaliśmy 1M roztwor NaOH do momentu zmiany barwy.
  * Obserwacje: W 1 probowce roztwor zmienil barwe z zoltej na pomaranczowa, natomiast w 2 probowce roztwor zmienil barwe z pomarańczowej na zolta.
  * Wnioski: Jony chromianowe(VI) trwałe są tylko w środowisku zasadowym, natomiast jony dichromianowe trwałe są tylko w środowisku kwasowym.

f) Wpływ temperatury na stan równowagi reakcji chemicznych

- rownowaga reakcji proteolizy octanu sodu

  * Do probowki wlano 5 cm3 1M roztworu octanu sodu i dodano do niego kilkanaście kropel
fenoloftaleiny. Zaobserowano malinowa barwe, oznaczajaca ze roztwor ma odczyn zasadowy. Nastepnie zanurzyliśmy probowke w zlewce z wrzaca woda i roztwor stal się bezbarwny. Nastepnie umieściliśmy probowke do zlewki z zimna woda i zauważyliśmy zmiane barwy jak poprzednio na malinowy.

- rownowaga pomiedzy jonami kompleksowymi Co (II)

  * Do 2 probowek wlaliśmy po 1 cm3 1M roztworu CoCl2 w 3M roztworze NaCl. 1 probowke
zostawiliśmy do porównania, a 2 probowke ogrzewaliśmy w plomieniu palnika. Roztwor zmienil barwe z rozowego na niebieski. Nastepnie ochłodziliśmy roztwor i zaobserwowaliśmy zbarwienie rozowe jak na początku.

g) Reakcja oscylacyjna Briggsa- Rauschera

- Przygotowaliśmy następujące roztwory: (1) w 25 cm3 wody rozpuściliśmy 0,4 g kwasu malonowego i 0,25g MnSO4*5H2O, (2) w 25 cm3 wody rozpuściliśmy 1,1 g KIO3 i dodaliśmy 2 krople stężonego H2SO4, (3) do 10 cm3 30% perhydrolu dodaliśmy 15 cm3 rozcienczonego roztworu skrobi (ok. 0,05%). W szerokiej zlewce zmieszaliśmy po 10 cm3 wszystkich roztworow.
  * Obserwacje: po minucie roztwor stal się niebieski, po mieszaniu stal się bezbarwny i nastepnie stal się niebieski.( oscylacja zabarwienia roztworu).

h)  Reakcje z utworzeniem produktu łatwo lotnego

- w probowce rozpuszczono szczypte NH4Cl z kilkoma cm3 wody, dodano 2M roztworu NaOH i
lekko ogrzano. Wydzielil się drażniący gaz.
NH4Cl + NaOH-> NaCl + NH3↑ * H2O

i) Reakcje z utworzeniem produktu trudno rozpuszczalnego.

- do ok. 2 cm3 1M roztworu CrCl3 dodalismy kilka cm3 2M roztworu amoniaku.
  * Obserwacje: Wydzieli się biały osad wodorotlenku chromu (III)
     CrCl3 + 3NH4OH -> Cr(OH)3↓ + 3HCl

j) Reakcje z utworzeniem produktu słabo zdysocjowanego

-Do 2 cm3 0,1M roztworu octanu sodu z 2 kroplami błękitu bromotylmolowego dodawalismy
stopniowo 0,1M roztwor HCl.
   CH3COONa + HCl = CH3COOH + NaCl
   CH3COO- + Na+ + H+ + Cl- = CH3COOH + Na+ + Cl-
  *Obserwacje: po dodaniu błękitu bromotymolowego do octanu sodu roztwor zmienia się barwe na niebieski, a po dodaniu HCl zmienia zabarwienie na zolto.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

The Present Simple Tense - czas teraźniejszy prosty - English tenses

1.) Zdania twierdzące W zdaniach twierdzących w czasie Present Simple w 3 osobie liczby pojedynczej (he, she, it) dodajemy końcówkę -s przy czasowniku, np. go: I go .. ale She goes ....; write: You write ... ale He writes.... 2.) Pytania W czasie Present Simple używamy operatora DO (I, you, we, they) lub DOES (he, she, it), aby zadać pytanie. W zdaniu w czasie Present Simple w 3 osobie liczby pojedynczej końcówka -s występuj tylko raz. W zdaniach twierdzących dodajemy ją do czasownika, np. bakes, brings, zaś w pytaniach dodajemy ją do operatora do , co daje does. 3.) Przeczenia Podobnie jak w pytaniach w czasie Present Simple w przeczeniach wykorzystujemy operator DO lub DOES. Pamiętaj , że w przeczeniach także nie dodajemy końcówki -s do czasownika w 3. osobie liczby pojedynczej. Skróty: Do not = Don't Does not = Doesn't 4.) Kiedy  używamy czasu PRESENT SIMPLE 1. Jeżeli coś powtarza się co jakiś czas: codziennie (every day), co roku (every year), częst...

Anatomia Ssaków

I. UKŁAD RUCHOWY - POŁĄCZENIA 1. ) Połączenia włókniste do tej grupy należy więzozrost, szew oraz wiklinowanie. W więzozroście kości są połączone za pomocą tkanki łącznej włóknistej lub sprężystej. Rozpowszechnione na dużym obszarze występują pod nazwą błony międzykostnej lub więzadła. 1.1 . ) Szew -stanowi obszerna grupę połączeń. Występuje przeważnie w czaszce. Ze względu na charakter łączonych ze sobą kośc przyjęto kilka rodzajów szwów:  piłowaty, łuskowaty liściasty , płaski. a) pilowaty - występuje wtedy gdy krawędzie łączonych ze sobą kości mają kształt zębów piły np.szew potyliczno - międzyciemieniowy. b) liściasty -gdy kości zachodzą na siebie podobnie jak łuski ryby np. między kością ciemieniową a skroniową. c)płaski - tworzą kości równoległe do siebie, płasie i gładkie np. szew polityczno- łuskowy. 1.2.) Wiklinowanie -połączenie zębów z okostna zębodołu. 2.) Połączenia chrząstkowe -dzielą się na dwie zasadnicze grupy chrząstkozrost i spojenie...

Analityka chemiczna

Odczynnik grupowy tworzy osady z daną grupą kationów w określonych warunkach (jest to grupa analityczna kationów), przy czym kationy pozostałych grup analitycznych nie tworzą z nim osadów. Na przykład odczynnik grupowy I grupy analitycznej kationów (3M HCl) strąca osady chlorków kationów należących do taj grupy, natomiast kationy należące do grup II-V pozostają w roztworze. W wodnych roztworach kationy metali nie są swobodnymi jonami, lecz występują w postaci akwakompleksów. Na przykład w wodnym roztworze soli miedzi są obecne uwodnione jony miedzi(II) o wzorze [Cu(H_2O)_6}^2+ a nie wolne jony Cu^2+. A zatem wzór kationu metalu Me^n+ ( w rzeczywistości {Me(H_2O)_6]^n+) jest zapisem uproszczonym bez uwzględnienia skoordynowanych cząsteczek wody. Reakcje  analityczne poszczególnych kationów w obrębie grupy analitycznej będą podzielone na dwie części. W pierwszej części będą opisane reakcje z odczynnikiem grupowym i pospolitymi związkami takimi jak np. wodorotlenek sodu, wodny roz...