Przejdź do głównej zawartości

Alchemik - Paulo Coelho

1. Jakie etapy wedrowki przebywa Santiago? Kal okresla je autor?

a) Etap wedrowki

-sen w ruinach starego kosciola, wrozba cyganki, spotkanie z krolem Salem.
-Korzystne sprzedanie stada owiec przyjacielowi, ktory zawsze marzyl o tym, aby zostac pasterzem
-Koniecznosc zmierzenia sie z wlasna moca i wiara - przeminieni sie w wiatr
-Znalezienie skarb, ktory ukryty byl nie u stop piramid, ale w ruinach starego kosciola w Andaluzji

b) Okreslenie

-Znaki
-Szczescie poczatkujacego
-Proba zdobywcy
-Odkrycie wlasnej legendy

2. Przykazania Paula Coelho

1) Nigdy sie nie podawaj - przeciwnosci losu sa jedynie proba
2) Nigdy nie rezygnuj z wlasnych marzen - tylko tak osiagniesz szczescie
3) Uwaznie obserwuj swiat - ma on Ci wiele do powiedzenia.
4) Nigdy nie jest za pozno na zmiane swojego zycia.
5) Ufaj znakom - naucz sie je odczytywac
6) Ludzie maja rozne marzenia , pragnienia - kazdy musi starac sie je sam realizowac

3. Slownik Alchemika

a) znaki

Moga byc bardzo rozne - znakiem jest mocne uderzenie serca w chwili strachu, dziwny sen , wewnetrzny sen, wewnetrzny glos , jaki czasem czlowiek slyszy. Znakiem moze tez byc znajomosc z jakims czlowiekiem , uslyszana wiadomosc. Znaki pojawiaja sie na drodze tego, kto zdecydowal sie spelnic swoje najskrytsze pragnienie i powedrowac sladem Wlasnej Legendy. Znakiem dla Santaiago byl sen w starym kosciele , skarabeusz napotkany w poblizu piramid.

b) dusza wszechswiata

To prawda o wszechwiecie , ogolnie pojete zycie ze wszystkimi jego przejawami.

c) jezyk wszechswiata

To sposob, w jaki swiat posozumiewa sie z czlowiekiem. Jest to jezyk uniwersalny dla ludzi i zwierzat, opiera sie na umiejetnosci obserwacji innych stworzen i otoczenia, wlasnej intuicji. Jest to jezyk znakow, emocji, przeczuc. Zrozumienie Jezyka Wszechswiata objawaiajacego sie trudnymi do zauwazenia znakami jest podstawa dla tego, kto chce podazac sladem Wlasnej Legendy. Jezykiem Wszechswiata jest niespokojne zachowanie zwierzecia wyczuwajacego niebezpieczenstwo, ktorego czlowiek jeszcze nie zauwazyl. W trakcie podrozy Santiago uczyl sie Jezyka Wszechswiata - dostrzegl go w locie jastrzebi i zrozumial jako zapowiedz ataku na oaze , uczyl sie takze   jezyka pustyni oraz wlasnego serca.

d) Wlasna Legenda

To najskrytsze i jednoczesnie najsilniejsze pragnienie czlowieka - takie pragnienie, jakie czesto miewaja dzieci, marzac o zostaniu wielkim podroznikiem czy treserem zwierzat. Kazdy czlowiek moze spelnic Wlasana Legende. Ale nie wszyscy potrafia zdobyc sie na odwage i pojsc jej sladem. Wiekszosc ludzi nie wyrusza sladem Wlasnej Legendy, rezygnujac ze swoich pragnien, nie wierzac w mozliwosc ich spelnienia

e) Szczescie Poczatkujacego, Proba Zdobywcy

nieodlaczne wtapy podrozy kogos, kto zdecydowal sie podazac sladem Wlasnej Legendy. Na poczatku drogi spotyka go szczescie - to znak, ze wszechswiat sprzyja podrozujacemu. W przypadku Santiago byl to moment, kiedy z latwoscia i korzystnie sprzedal stado owiec swojemu przyjacielowi. Ostatnim tapem wedrowki jest zawsze trudna Proba - wymagajaca ogromnej odwagi i determinacji. Proba zdobywcy dla Santiago byla chwila, w ktorej uwierzyl w swoje sily i przemienil sie w wiatr.



4. Alchemia Paula Coelho  - na czym polega niezwykla moc ksiazek brazylijskiego autor

Charakterystyczne dla prozy Paula Coelho: jest:
-Wystepowanie postaci symbolicznych , o wyraznie zarysowanych cechach charakteru i przypisanych rolach. Przykladowo: Alchemik to duchowy przewodnik, nauczyciel, krol Salem - medrzec, Santiago - bohater poszukujacy.
-Powiesc napisana jest jezykiem prostym, oszczednym , prawie zupelnie pozbawionym czesci opisowych.
-Przyrody jest upersyfikowana, traktowana na rowni z ludzmi - pustynia, wiatr , slonce majaswoje poglady, dysponuja wielka sila i madroscia (zwlaszcza w momencie przemiany Santiaego)
-W tekscie wystepuja czeste nawiazania do tradycji oraz religii islamskiej i chrzescijanskiej (mit o Narcyzie, biblijne kamienie Urim i Tumim, opowiesc o ojcu dwoch synow - geneza slow wypowiadanych przez wuernych w kosciele podczas Przemienienia).
-Alchemika mozna tez okreslic mianem basni - mlody czlowiek poszukujacy skarbu , spotykajacy wielka milosc, medrzec nauczajacy mlodzienca, przyjaciel towarzyszacy w podrozy - to stale elementy basni. A przede wszystkim zakonczenie - odnaleziony skarb  slusznie nalezacy sie temu, kto wytrwale do niego dazyl.

Niezwykla popularnosc Paula Coelho wynika nie tylko z uniwersalnego tematu, jaki podjal autor (spelnienie marzen, poszukiwanie wlasnej drogi), ale tez z formy, w jakiej napisany jest Alchemik. Ma on charakter paraboli (przypowiesci) - za pomoca prostej, nieskomplikowanej i ponadczasowje historii opowiada o odwiecznych ludzkich pragnieniach, zachowaniach.

5. Dyskusja - Czy warto zaufac znakom?

a) Tak

- Lepiej jest przezyc odwaznie swoje zycie i poniesc tego konsekwencje, niz zyc nieciekawie.
-Tylko ufajac intuicji i znakom, mozemy osiagnac prawdziwe szczescie.
-Odrzucenie znakow jest rezygnacja z marzen.
-Gdyby Santiago nie odbyl swej podrozy, nigdy nie dotarlby do skarbu ktory ukryty byl w miejscu, z ktorego wyruszyl w podrozy, nigdy nie dotarlby do skarbu, ktory byl ukryty byl w miejscu , z ktorego wyruszyl w podroz. Nie poznalby tez Alchemika, nie pokochalby Fatimy, nie nauczylby sie Jezyka Wszechswiata

b) Nie

-Lepiej jest zyc spokojnie, bez niepotrzebnych emocji.
-Kiedy czlowiek zaufa znakom, zaryzukuje, a nie uda mu sie spelnic swoich pragnien - jest bardzo rozczarowany, cierpi.
-Aufanie znakom wiaze sie z ogromny ryzykiem , rezygnacja z dotychczasowego , sprawdzonego juz trybu zycia.
-Zaufanie znakom czesto  wiaze sie ze sprzeciwem wobec otoczenia, bliskich ludzi (tak bylo w przypadku Sanitago, ktory rezygnowal z nauki w seminarium i zaczal zycie pasterza).

6. Mektub 

W jezyku arabskim oznacza "jest zapisane". . To odpowiednik chrzescijanskiego " niech sie stanie wola Boza". Oznacza zgode na wyroki Boskie. Slowa "Mektub" czesto uzywali napotykani przez Santiago Arabowie, podkreslajac niezmiennosc i niezawislosc praw przyrody.

7. Najcelniejsze cytaty z powiesci

- "Spelnienie wlasnej legendy jest jedna powinnoscia czlowieka".
- "Kimkolwiek jestes, cokolwiek robisz, jesli naprawde z calych sil tego pragniesz , znaczy to, ze pragnienie owo zrodzilo sie w Duszy Wszechswiata"
-"Kazdy z nas we wczesniej mlodosci wie dobrze, jaka jest jego Wlasna Legenda"
-"Kazdy czlowiek na kuli ziemskiej ma skarb, ktory gdzies na niego czeka."
-"Kazdy ma prawo marzyc inaczej"

8. Czas  i miejsce akcji:

Poniewaz Alchemik ma cechy paraboli (czyi przepowiesci) dokladne umiejscowienie akcji w czasie i przestrzeni nie jest konieczne  dla zrozumienia sensu utworu. Mozna jednak powiedziec , ze akcja toczy sie w Andaluzji, pozniej w Afryce (od Maroka do Egiptu) i trwa przez okolo dwa lata.

9. Co to znaczy,, ze Alchemik jest powiescia kultowa?

Alchemik zyskal miano powiesci kultowej ze wzgledu na swa uniwersalna wymowe i ogromna slawe, jaka zyskal juz w niedlugi czas po ukazaniu sie. Powiesc kultowa to taka., ktora wspolczesny czlowiek powinien znac i rozumiec. Taka, ktora stanowi zrodlo wielu odwolan w dyskusjach filozoficznych i kulturalnych, w innych dzielach, nie tylko literackich.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

The Present Simple Tense - czas teraźniejszy prosty - English tenses

1.) Zdania twierdzące W zdaniach twierdzących w czasie Present Simple w 3 osobie liczby pojedynczej (he, she, it) dodajemy końcówkę -s przy czasowniku, np. go: I go .. ale She goes ....; write: You write ... ale He writes.... 2.) Pytania W czasie Present Simple używamy operatora DO (I, you, we, they) lub DOES (he, she, it), aby zadać pytanie. W zdaniu w czasie Present Simple w 3 osobie liczby pojedynczej końcówka -s występuj tylko raz. W zdaniach twierdzących dodajemy ją do czasownika, np. bakes, brings, zaś w pytaniach dodajemy ją do operatora do , co daje does. 3.) Przeczenia Podobnie jak w pytaniach w czasie Present Simple w przeczeniach wykorzystujemy operator DO lub DOES. Pamiętaj , że w przeczeniach także nie dodajemy końcówki -s do czasownika w 3. osobie liczby pojedynczej. Skróty: Do not = Don't Does not = Doesn't 4.) Kiedy  używamy czasu PRESENT SIMPLE 1. Jeżeli coś powtarza się co jakiś czas: codziennie (every day), co roku (every year), częst...

Anatomia Ssaków

I. UKŁAD RUCHOWY - POŁĄCZENIA 1. ) Połączenia włókniste do tej grupy należy więzozrost, szew oraz wiklinowanie. W więzozroście kości są połączone za pomocą tkanki łącznej włóknistej lub sprężystej. Rozpowszechnione na dużym obszarze występują pod nazwą błony międzykostnej lub więzadła. 1.1 . ) Szew -stanowi obszerna grupę połączeń. Występuje przeważnie w czaszce. Ze względu na charakter łączonych ze sobą kośc przyjęto kilka rodzajów szwów:  piłowaty, łuskowaty liściasty , płaski. a) pilowaty - występuje wtedy gdy krawędzie łączonych ze sobą kości mają kształt zębów piły np.szew potyliczno - międzyciemieniowy. b) liściasty -gdy kości zachodzą na siebie podobnie jak łuski ryby np. między kością ciemieniową a skroniową. c)płaski - tworzą kości równoległe do siebie, płasie i gładkie np. szew polityczno- łuskowy. 1.2.) Wiklinowanie -połączenie zębów z okostna zębodołu. 2.) Połączenia chrząstkowe -dzielą się na dwie zasadnicze grupy chrząstkozrost i spojenie...

Analityka chemiczna

Odczynnik grupowy tworzy osady z daną grupą kationów w określonych warunkach (jest to grupa analityczna kationów), przy czym kationy pozostałych grup analitycznych nie tworzą z nim osadów. Na przykład odczynnik grupowy I grupy analitycznej kationów (3M HCl) strąca osady chlorków kationów należących do taj grupy, natomiast kationy należące do grup II-V pozostają w roztworze. W wodnych roztworach kationy metali nie są swobodnymi jonami, lecz występują w postaci akwakompleksów. Na przykład w wodnym roztworze soli miedzi są obecne uwodnione jony miedzi(II) o wzorze [Cu(H_2O)_6}^2+ a nie wolne jony Cu^2+. A zatem wzór kationu metalu Me^n+ ( w rzeczywistości {Me(H_2O)_6]^n+) jest zapisem uproszczonym bez uwzględnienia skoordynowanych cząsteczek wody. Reakcje  analityczne poszczególnych kationów w obrębie grupy analitycznej będą podzielone na dwie części. W pierwszej części będą opisane reakcje z odczynnikiem grupowym i pospolitymi związkami takimi jak np. wodorotlenek sodu, wodny roz...