Przejdź do głównej zawartości

Prometeusz

1. Bohater

a) lektura: mitologia grecka

b) pochodzienie: tytan; syn tytana Japeta i morskiej nimfy Klimeny (lub Tetydy), brat m. in. Atlasa (tego, ktory dzwiggal swiat na ramionach i Epimeteusza (meza Pandory)

c) cechy charakteru: dobry, szlachetny, prawy zyczliwy, przyjazny ludziom , ofiarny, dobroczynny, bezinteresowny, filantropijny, altruistyczny, uczynnny, pomocy, wspanialomyslny, wilkoduszny, kochajacy ludzi.

d) zaslugi dla ludzkosci: stworzenie czlowieka oraz przygotowanie go do zycia.

e) najwazniejsze wydarzenie w jego zyciu: gdy bogowie probowali oslabic mozliwosc ludzi, Promoteusz pomagal im przetrwac. Zeusowi i innym bogom najbardziej nie spodobal sie fortel Prometeusza z ofiara dla bogow oraz kradziez ognia i podarowanie go ludziom. Za swa milosc do ludzi Prometeusz zostal ukarany przykuciem do skal Kaukazu.


2. Bunt

Prometeusz kilkakrotnie sprzeciwil sie bogom, by pomoc czlowiekowi. Miarka sie przebrala, gdy Prometeusz pozbawil bogow ofiary z lepszej czesci zwierzat hodowlanych. Podzielil wolu ofiarnego na dwie czesci - mieso owinal skora, a kosci przykryl tluszczem - i kazal Zeusowi wybrac te czesc, ktora bogowie woleliby dostowac od ludzi w ofierze. Zeus polakomil sie na czesc z tluszczem, co oznaczalo, ze odtad ludzie moga skadac bogom w ofierze gorsza czesc zwierzat. Za kare Prometeusz zostal przykuty do skal Kaukazu. Codziennie wyglodnialy orzel ( w innych wersjach mitu - sep) wydziobywal mu wciaz odrastajaca watrobe.

3. Stworzenie

Promoteusz byl stworca czlowieka podobnie jak chrzescijanski Bog uznawany za Stworce pierwszych ludzi. Czlowiek stworzony przez Prometeusz fizycznie podobny byl do bogow, ale slabszy od nich, pozbawiony sily i niesmiertelnosci. Zostal ulepiony z gliny i lez. Prometeusz obdarzyl go dusza zozona z kilku iskier wykradzionych z rydwanu slonecznego.

4. Dobro

Prometeusz pokazal, jak byc dobrym i szlachetnym, nawet gdy nie podoba sie to innym. Bycie dobrym w towarzystwie zlosliwych i zepsutych bogow wcale nie bylo takie proste. Dlatego Prometeusz czul sie wyobcowany wsrod bogow, a w koncu zostal przez nich odrzucony i ukarany.

5. Zemsta

Zachowanie Prometeusz nie podobalo sie Zeusowi, ktory poczul sie zagrozony rosnacymi w sile i madrosc ludzmi. By oslabic ludzki rod, Zeus uciekl sie do fortelu z ... puszka Pandory. Przepiekna Pandore boginie i bogowie przygotowali do zniszczenia ludzi zmyslna intryga. Imie Pandory znaczylo tyle, co dar dla ludzi od wszystkich bogow. Pandore wraz z dziwna beczulka wprost pod drzwi Prometeusza sprowadzil Hermes. Madry Prometeusz zwierzyl podstep bogow i odprawil Pandore. Ale przyjal ja do siebie brat Prometeusza - Epimeteusz, ktory dal sie namowic zonie do otwarcia puszki. Wtedy ulecialy z niej na ziemie cierpienia, smutki i nieszczescia.

5. Czlowiek

Dzieki pomocy Prometeusza ludzie mogli przetrwac ciezkie czasy, rozwina sie , poznac swiat i nauczyc sie z niego korzystac

Zaslugi Prometeusza:
-dal ludziom ogien,
-pokazal im, jak budowac domostwa,
-pokazal im, jak bronic sie przed zwierzatami i innymi niebezpieczenstwami,
-nauczyl ludzi wielu rzemiosl przydatnych w walce i pracy,
-pokazal ludziom, jak przystosowac sie do zmian por roku i dnia,
-nauczyl ich liczyc, pisac, porozumiewac sie ze soba,
- pomogl oswoic zwierzata,
-pokazal , jak pokonywac przestrzenie morskie (zbudowal statki),
-zapoznal ludzi z podstawami medycyny (pokazal, jak korzystac z lekow i ziol),
-nauczyl ludzi korzystania z zsurowcow mineralnych,
-przekazal tajniki wrozbiarstwa (odwolywal sie do snow, zachowan zwierzat i odglosow przyrody),
-dowartosciowal ludzi i pokazal im, za sa najsilniejszymi istotami w przyrodzie.

6. Powiazanie bohaterowie

a) Chrystus

b) Sw. Franciszek

c) Don Kichot

d) Bog

e) Stanislawa Bozowska

f) Wiktor Frankenstein

g) inni

7. Pojecia zwiazane

a) ogien prometejski - ogien, ktorytchnal Prometeusz w czlowieka ulepionego z gliny (nie myslic z ogniem, ktory pozniej Prometeusz wykradl dla ludzi). W znaczeniu przenosnym: ogien zycia, dusza, natchnienie.

b) puszka Pandory - zrodlo

c) prometejski poryw, czyn, bunt

d) prometejskie dzielo

e) prometejskie cierpienia

f) promotejskie cechy charakteru

g) prometejska postac, prometejski bohater

h) prometeizm

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

The Present Simple Tense - czas teraźniejszy prosty - English tenses

1.) Zdania twierdzące W zdaniach twierdzących w czasie Present Simple w 3 osobie liczby pojedynczej (he, she, it) dodajemy końcówkę -s przy czasowniku, np. go: I go .. ale She goes ....; write: You write ... ale He writes.... 2.) Pytania W czasie Present Simple używamy operatora DO (I, you, we, they) lub DOES (he, she, it), aby zadać pytanie. W zdaniu w czasie Present Simple w 3 osobie liczby pojedynczej końcówka -s występuj tylko raz. W zdaniach twierdzących dodajemy ją do czasownika, np. bakes, brings, zaś w pytaniach dodajemy ją do operatora do , co daje does. 3.) Przeczenia Podobnie jak w pytaniach w czasie Present Simple w przeczeniach wykorzystujemy operator DO lub DOES. Pamiętaj , że w przeczeniach także nie dodajemy końcówki -s do czasownika w 3. osobie liczby pojedynczej. Skróty: Do not = Don't Does not = Doesn't 4.) Kiedy  używamy czasu PRESENT SIMPLE 1. Jeżeli coś powtarza się co jakiś czas: codziennie (every day), co roku (every year), częst...

Anatomia Ssaków

I. UKŁAD RUCHOWY - POŁĄCZENIA 1. ) Połączenia włókniste do tej grupy należy więzozrost, szew oraz wiklinowanie. W więzozroście kości są połączone za pomocą tkanki łącznej włóknistej lub sprężystej. Rozpowszechnione na dużym obszarze występują pod nazwą błony międzykostnej lub więzadła. 1.1 . ) Szew -stanowi obszerna grupę połączeń. Występuje przeważnie w czaszce. Ze względu na charakter łączonych ze sobą kośc przyjęto kilka rodzajów szwów:  piłowaty, łuskowaty liściasty , płaski. a) pilowaty - występuje wtedy gdy krawędzie łączonych ze sobą kości mają kształt zębów piły np.szew potyliczno - międzyciemieniowy. b) liściasty -gdy kości zachodzą na siebie podobnie jak łuski ryby np. między kością ciemieniową a skroniową. c)płaski - tworzą kości równoległe do siebie, płasie i gładkie np. szew polityczno- łuskowy. 1.2.) Wiklinowanie -połączenie zębów z okostna zębodołu. 2.) Połączenia chrząstkowe -dzielą się na dwie zasadnicze grupy chrząstkozrost i spojenie...

Analityka chemiczna

Odczynnik grupowy tworzy osady z daną grupą kationów w określonych warunkach (jest to grupa analityczna kationów), przy czym kationy pozostałych grup analitycznych nie tworzą z nim osadów. Na przykład odczynnik grupowy I grupy analitycznej kationów (3M HCl) strąca osady chlorków kationów należących do taj grupy, natomiast kationy należące do grup II-V pozostają w roztworze. W wodnych roztworach kationy metali nie są swobodnymi jonami, lecz występują w postaci akwakompleksów. Na przykład w wodnym roztworze soli miedzi są obecne uwodnione jony miedzi(II) o wzorze [Cu(H_2O)_6}^2+ a nie wolne jony Cu^2+. A zatem wzór kationu metalu Me^n+ ( w rzeczywistości {Me(H_2O)_6]^n+) jest zapisem uproszczonym bez uwzględnienia skoordynowanych cząsteczek wody. Reakcje  analityczne poszczególnych kationów w obrębie grupy analitycznej będą podzielone na dwie części. W pierwszej części będą opisane reakcje z odczynnikiem grupowym i pospolitymi związkami takimi jak np. wodorotlenek sodu, wodny roz...