Przejdź do głównej zawartości

Fizyka

1.

2. Sila grawitacji

Zrodlem oddzialywania grawitacyjnego sa masy cial - Ziemi, Slonca, Ksiezyca i innych cial fizycznych. Nie zauwazmy tej sily na co dzien, poniewaz wciaz nam towarzyszy, jest powszechna. Ta sila grawitsacyjna sprawia, ze wszystkie ciala zrzucone z pewnej wysokosci spadaja.


3. Sila magnetyczna (elektryczna)

Mozna ja zaobserwowac, gdy magnes przyciaga drobne opilki zelazne. Ta sama sila dziala, kiedy np,. potarty welna nadmuchany balon przyciaga malutkie kawaleczki papieru. Dlaczego? Poniewaz ciala naelektryzowane moga przyciaga sie (jesli ladunki maja inna wartosc) lub odpychac (gdy ladunki maja taka sama wartosc.

4. Sila tarcia

Dziala zawsze pomiedzy dwoma stykajacymi sie ze soba i poruszajacymi sie po powierzchni cialami. Sa sytuacje, kiedy chcemy zwiekszac sile tarcia (np. w  zimie, kiedy opony samochodow slizgja a sie po lodzie), i takie, gdy chcemy, zeby byla jak najmniejsza (np . bobsleje)

5. Sila sprezystosci

To sila, ktora pojawia sie w napietym luku czy naciagnietej sprezynie przy zmianie ksztaltu ciala. Podobnie dzialaja nasze miesnie - kurcza sie i rozkurczaja.


6. Stabilnosc

Linia pionowa prowadzona ze srodka ciezkosci ku podstawie musi znalezc sie w obrebie plaszczyzny podparcia, czyli na sabilnosc ciala wplywa wysokosc, na jakiej znajduje sie srodek ciezkosci oraz szerokosc podstawy. W praktyce oznacza to, ze wazon o szerokiej lub grubej (ciezkiej) posdstawie bedzie stabilniejszy od wazonow stabilniejszy bedzie  ten, ktory jest wypelniony woda do polowy niz ten, ktory jest pusty albo ten , do ktorego wlano wode po brzegi (jego srodek ciezkosci polozony jest najnizej).

Stabilnosc (niewywrotnosc) lampki mozna wzmocnic szersza albo ciezsza podstawa. To samo prawo dziala na samochod wyscigowy - najszybsze i najmniej wywrotne sa plaskie samochody o jak najszerszym rostawie kol. Przy odchyleniu na zakretach linia pionowa od srodka ciezkosci nie wyjdzie poza podstawe samochodu, dzieki czemu unikanie on wywrotki. Najbardziej wywrotne sa natomiast samochody wysokie, np. TIR-y.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

The Present Simple Tense - czas teraźniejszy prosty - English tenses

1.) Zdania twierdzące W zdaniach twierdzących w czasie Present Simple w 3 osobie liczby pojedynczej (he, she, it) dodajemy końcówkę -s przy czasowniku, np. go: I go .. ale She goes ....; write: You write ... ale He writes.... 2.) Pytania W czasie Present Simple używamy operatora DO (I, you, we, they) lub DOES (he, she, it), aby zadać pytanie. W zdaniu w czasie Present Simple w 3 osobie liczby pojedynczej końcówka -s występuj tylko raz. W zdaniach twierdzących dodajemy ją do czasownika, np. bakes, brings, zaś w pytaniach dodajemy ją do operatora do , co daje does. 3.) Przeczenia Podobnie jak w pytaniach w czasie Present Simple w przeczeniach wykorzystujemy operator DO lub DOES. Pamiętaj , że w przeczeniach także nie dodajemy końcówki -s do czasownika w 3. osobie liczby pojedynczej. Skróty: Do not = Don't Does not = Doesn't 4.) Kiedy  używamy czasu PRESENT SIMPLE 1. Jeżeli coś powtarza się co jakiś czas: codziennie (every day), co roku (every year), częst...

Anatomia Ssaków

I. UKŁAD RUCHOWY - POŁĄCZENIA 1. ) Połączenia włókniste do tej grupy należy więzozrost, szew oraz wiklinowanie. W więzozroście kości są połączone za pomocą tkanki łącznej włóknistej lub sprężystej. Rozpowszechnione na dużym obszarze występują pod nazwą błony międzykostnej lub więzadła. 1.1 . ) Szew -stanowi obszerna grupę połączeń. Występuje przeważnie w czaszce. Ze względu na charakter łączonych ze sobą kośc przyjęto kilka rodzajów szwów:  piłowaty, łuskowaty liściasty , płaski. a) pilowaty - występuje wtedy gdy krawędzie łączonych ze sobą kości mają kształt zębów piły np.szew potyliczno - międzyciemieniowy. b) liściasty -gdy kości zachodzą na siebie podobnie jak łuski ryby np. między kością ciemieniową a skroniową. c)płaski - tworzą kości równoległe do siebie, płasie i gładkie np. szew polityczno- łuskowy. 1.2.) Wiklinowanie -połączenie zębów z okostna zębodołu. 2.) Połączenia chrząstkowe -dzielą się na dwie zasadnicze grupy chrząstkozrost i spojenie...

Analityka chemiczna

Odczynnik grupowy tworzy osady z daną grupą kationów w określonych warunkach (jest to grupa analityczna kationów), przy czym kationy pozostałych grup analitycznych nie tworzą z nim osadów. Na przykład odczynnik grupowy I grupy analitycznej kationów (3M HCl) strąca osady chlorków kationów należących do taj grupy, natomiast kationy należące do grup II-V pozostają w roztworze. W wodnych roztworach kationy metali nie są swobodnymi jonami, lecz występują w postaci akwakompleksów. Na przykład w wodnym roztworze soli miedzi są obecne uwodnione jony miedzi(II) o wzorze [Cu(H_2O)_6}^2+ a nie wolne jony Cu^2+. A zatem wzór kationu metalu Me^n+ ( w rzeczywistości {Me(H_2O)_6]^n+) jest zapisem uproszczonym bez uwzględnienia skoordynowanych cząsteczek wody. Reakcje  analityczne poszczególnych kationów w obrębie grupy analitycznej będą podzielone na dwie części. W pierwszej części będą opisane reakcje z odczynnikiem grupowym i pospolitymi związkami takimi jak np. wodorotlenek sodu, wodny roz...