Przejdź do głównej zawartości

Don Kichot - bledny rycerz

1. Lektura

miguel Cervantes "Don Kichot"

2. Kim byl?

nazywal sie Kiczano, mial ok. 50 lat. Zyl w ubogiej hiszpanskiej wiosce La Mancza. Byl niezamoznym szlachcicem - mial malenkie gospodarstwo, zbroje w oplakanym stanie, zamorznego konia i chudego, choc rasowego psa. Mieszkal z gosposia, siositrzeniszca i jednym parobiem, ktory zajmowal sie gospodarstwem.

3. Jaki byl?

Czesto sie nudzil, a wtedy czytal opowiesci o sredniowicznych rycerzach. Pochlonialo go to tak bardzo, ze zaniedbywal swoje gospodarskie powinnosci. Sukcesywnie odsprzedawal swoja ziemie, by kupowac nowe ksiegi. bohater poswiecal kazda chwile na czytanie romansow rycerskich. Rezygnowal nawet ze snu i jedzenia. Ten swiat rycerskich romansow pochlonal go calkowicie. Dla idealow, obrazow rycerskich postradal rozum. Postanowil byc rycerzem. Jego chec przezycia niebezpiecznych i przynoszacych chwale przygod byla tak silna, ze zaczal sie utozsamiac z postaciami ze swoich ksiazek. To, o czym czytal, uznal za prawde.

4. Kim byl bledny rycerz?

Naprawial krzywdy, walczyl ze zlem i niesprawiedliwoscia. Dazyl do swojej chwaly, a jednczesnie chcial sie przyczynicc do szczescia wszystkich ludzi. nistraszne mu byly zadne niebezpieczenstwa.

5. Motywy

a) Idealista, spor idealisci kotra realisci

-potrafia marzyc
-wiele chca
-pragna korzystac z roznorodnosci swiata
-podejmuja ciagle nowe wyzwania
-nieobecne im sa przygody
-spokoj nie dla nich
-uparcie walcza o sprawe, w ktora wierza
-nic nie jest w stanie ich zniechecic
-da honorowi i uczciwi - to ich bron
-uparcie wierza w sens swoich dzialan
-potrzebuja milosci, ktorej uparcie poszukuja

Idealista ta po prostu ktos, kto widzi swiat inaczej, a przez to jest samotny i niezrozumiany. Bohater wyrusza w swiat by pomagac nieszczesliwym ludziom, a zostaje wysmiany. Dla obrony dobra i szlachetnosci poswieca  zycie, ale nikt tego nie docenia - niestety, urodzil sie niew w tej epoce. Don Kichot to symbol ludzi niezrozumianych przez wspolczesnosc, szlachetnych i honorowych idealistow, ktorych kodeks zyciowy jest wysmiewany przez innych.

Bledny rycerz to czlowiek poszukujacy prawdziwego obrazu swaita. Don Kichot byl fantasta, ale i buntownikiem, samotnym bojownikiem naprawiajacym swiat. W ten sposob rycerz stal sie ucielesnieniem odwiecznych ludzkich marzen i tesknot za lepszym swiatem.

Przy okazji warto zadac sobie pytanie: Czyje widzenie swiata jest lepsze - realisty czy marzyciela? Kto jest gora: Don Kichot - marzyciel, idealista walczacy o sluszne idee czy Sancho Pansa - skrajne przeciwienstwo rycerza - chytry chlop, realista, twardo stapajacy po ziemi. Czy idealisci maja szanse we wspolczesnym swiecie?

b) Szalenstwo

Symptomow szalenstwa bylo wiele . Bohater samodzielnie zrobil brakujacy helm, a stary, porwany ubior uzanal za najwspanialsza zbroje. Swojego chudego, poranionego, starego konia uznal za rumaka, rownie pieknego jak wierzchowce innych znamienitych rycerzy. Wymyslil dla siebie imie Doc Kichot z La Manchy, gdyz wydawalo mu sie, ze jest ono piekne i dostajne, swojemu koniowi nadal zas imie Rosynant, a na dame swojego serca wybral wiesniaczke Aldonze Lorenzo i nazwal ja donna Dulcynea z Toboso. W jego szalonej glowie poczciwe wiatraki jawily sie  jao olbrzymy, stado owiec jako wielka armia, karczma jako zamczysko, a zwykle pomywaczko jako piekne damy godne najwyzszego szacunku ...

Szlachencem mozemy tez nazwac Don Kichota z innego powodu. Bohater byl po prostu nierozsadny, czesto poakowaly sie w tarapaty. Nie mial instyktu samozachowawczego.

Don Kichot byl traktowany jak blazen, szaleniec. Czesto przyjmowano go pod dach tylko po to, aby miec ciekawa rozrywke. Ludzie nie traktowali go powaznie. Uwazali go za dziwaka, czasami zabierali mu pieniadze.

Ostatecznie Don Kichot tuz przed smiercia odzyskal rozsadek. Zrozumial, ze przeczytane ksiazki nim zawladnely. Spisal testament, pozegnal sie ze swymi przyjaciolmi i umarl. Na jego grobie Samson Karaska napisal: "nawet w godzinie smierci pozostal zwyciezca pogromil bowiem wlasne szalnstwo i odnalazl swa dawna madrosc".



c) Podroz, wedrowka


Podroz Don Kichot stala sie tulaczka nieustannym przenoszeniem sie z miejsca na miejsce w poszukiwaniu ukochanej i mozliwosci do spelnienia bohaterskich czynow. Bohater postanowil zostac blednym rycerzem na wzor bohaterow ksiazek, ktora czytal. Wyruszal na wyprawe ze swoim sluga. We wlasnym mniemaniu przezywal niezwykle przygody.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

The Present Simple Tense - czas teraźniejszy prosty - English tenses

1.) Zdania twierdzące W zdaniach twierdzących w czasie Present Simple w 3 osobie liczby pojedynczej (he, she, it) dodajemy końcówkę -s przy czasowniku, np. go: I go .. ale She goes ....; write: You write ... ale He writes.... 2.) Pytania W czasie Present Simple używamy operatora DO (I, you, we, they) lub DOES (he, she, it), aby zadać pytanie. W zdaniu w czasie Present Simple w 3 osobie liczby pojedynczej końcówka -s występuj tylko raz. W zdaniach twierdzących dodajemy ją do czasownika, np. bakes, brings, zaś w pytaniach dodajemy ją do operatora do , co daje does. 3.) Przeczenia Podobnie jak w pytaniach w czasie Present Simple w przeczeniach wykorzystujemy operator DO lub DOES. Pamiętaj , że w przeczeniach także nie dodajemy końcówki -s do czasownika w 3. osobie liczby pojedynczej. Skróty: Do not = Don't Does not = Doesn't 4.) Kiedy  używamy czasu PRESENT SIMPLE 1. Jeżeli coś powtarza się co jakiś czas: codziennie (every day), co roku (every year), częst...

Anatomia Ssaków

I. UKŁAD RUCHOWY - POŁĄCZENIA 1. ) Połączenia włókniste do tej grupy należy więzozrost, szew oraz wiklinowanie. W więzozroście kości są połączone za pomocą tkanki łącznej włóknistej lub sprężystej. Rozpowszechnione na dużym obszarze występują pod nazwą błony międzykostnej lub więzadła. 1.1 . ) Szew -stanowi obszerna grupę połączeń. Występuje przeważnie w czaszce. Ze względu na charakter łączonych ze sobą kośc przyjęto kilka rodzajów szwów:  piłowaty, łuskowaty liściasty , płaski. a) pilowaty - występuje wtedy gdy krawędzie łączonych ze sobą kości mają kształt zębów piły np.szew potyliczno - międzyciemieniowy. b) liściasty -gdy kości zachodzą na siebie podobnie jak łuski ryby np. między kością ciemieniową a skroniową. c)płaski - tworzą kości równoległe do siebie, płasie i gładkie np. szew polityczno- łuskowy. 1.2.) Wiklinowanie -połączenie zębów z okostna zębodołu. 2.) Połączenia chrząstkowe -dzielą się na dwie zasadnicze grupy chrząstkozrost i spojenie...

Analityka chemiczna

Odczynnik grupowy tworzy osady z daną grupą kationów w określonych warunkach (jest to grupa analityczna kationów), przy czym kationy pozostałych grup analitycznych nie tworzą z nim osadów. Na przykład odczynnik grupowy I grupy analitycznej kationów (3M HCl) strąca osady chlorków kationów należących do taj grupy, natomiast kationy należące do grup II-V pozostają w roztworze. W wodnych roztworach kationy metali nie są swobodnymi jonami, lecz występują w postaci akwakompleksów. Na przykład w wodnym roztworze soli miedzi są obecne uwodnione jony miedzi(II) o wzorze [Cu(H_2O)_6}^2+ a nie wolne jony Cu^2+. A zatem wzór kationu metalu Me^n+ ( w rzeczywistości {Me(H_2O)_6]^n+) jest zapisem uproszczonym bez uwzględnienia skoordynowanych cząsteczek wody. Reakcje  analityczne poszczególnych kationów w obrębie grupy analitycznej będą podzielone na dwie części. W pierwszej części będą opisane reakcje z odczynnikiem grupowym i pospolitymi związkami takimi jak np. wodorotlenek sodu, wodny roz...