Przejdź do głównej zawartości

Bohater romantyczny

1. Cechy bohatera romantycznego

a) jest czlowiekiem wybitnym, nieprzecietnym , niekiedy nawet geniuszem - Romantyko fascynowala wiekosc czlowieka, kultem otaczali ludzki geniusz. Uwazali, ze to wybitnym jednostkom swiat zawdziecza swoj rozwoj. Bohaterowie romantyczni sa ludzmi nieprzecietnymi, przerastajacymi spolecznosc, z ktorej sie wywodza i w ktorej zyja.

b) bywa poeta - Geniusz romantyczny wcielal sie w wielkich wodzow (tak postrzegano Napoleona), myslicieli (dla wielu byl nim Hegel), prorokow (dla polskich oromantykow geniuszem byl Towinski), artystow (na przyklad Chopi), nade wszystko jednak - poetow.

c) jest wrazliwy - Geniusz poetycki przejawil sie w szczegolnej wrazliwosci na ludzkie cierpienia, na dobro i zlo, na piekno.

d) ma skomplikowana ososbowosc - Romantycy szczegolna uwage poswiecali osobowoscia skomplikowanym, niejednoznacznym. Interesowala ich psychologia ludzi ciezko doswiadczonych, majacych problemy z tozsamoscia, ludzi, ktorzy sami siebie nie do konca moga zrozumiec. Dwoistosc ludzkiej psychiki znalazla szczegolny wyraz w tworczosci Mickiewicza, gdzie spotykamy trzech bohaterow radykalnie zamieniajacych swoja ososbowosc, czego wyrazem staje sie rowniez zmiana imienia, a w przypadku dwoch z nich i kostiumu (Alf - Walter -Konrad Walenrod, Gustaw - Konrad, Jacek Soplica - ksiadz Robak).

e) bywa niezrownowazony psychicznie - Z geniuszem i skomplikowana osobowoscia laczy sie blisko niezrownowazenie psychiczne. Dla romantykow nie medrzec byl autorytetem, lecz wariat ( z lac. varius - odmienny, pstry, rozny), ktory - paradyoksalnie - wie i widzi wiecej. Wariat to ktos odmienny od ludzi "normalnych" a romantycy cenili odmiennosc. W ten sposob chorobe psychiczna traktowali jako stan wyroznienia. Czy na odwrot:geniusz, poezje, wyjatkowosc postrzegali jako chorobe. Dodajemy, ze choroba romantyczna czesto miewa ambiwalentny (dwojaki, z la c. amb(i) - obu, valens - wart) charakter: z jednej strony to dar bez mala boski (laczy sie z proroczym natchnieniem), z drugiej strony to diabelskie opetanie.

f) jest tajemniczy - Czlowiek wyjatkowy skrywa jakas tajemnice. Nie jest jasna przeszlosc, jego zycia nie podlega prostemu opisowi.

g) niezrozumialy dla innych - jesli ktos jest inny niz ogol, to tym samym jest dla ogolu nieprzenikniony i niezrozumialy. Naraza sie na pogarde, choc to on innych przewyzsza.

h) zdolny do wielkich poswiecen, ale i do zbrodni - czlowiek wielki zdolny jest do heroizmu, swietosci, poswiecen. Rownoczesnie potrafi sie zdobyc na potworna zbrodnie. niejednokrotnie wielkie bohaterstwo laczy sie w nim z bezwzglednoscia. Na pewno jednak zlo, ktoremu ulega, nie rodzi sie z maloscia czy slaboscia.

i) jest czlowiekiem czynu - biernoscia to symtom choroby woli, gorszej od szalenstwa

j) wewnetrznie niezalezny, czesto buntownik, nonkonformista - jest niezalezny i wolny. Nie poddaje sie tyranii, jakiemukolwiek przymusowi. Rowniez przymusowi konformizmu (czyli upodobnienia sie do innych, zgody na obowiazujace w spolecznosci zasady, zlac. conformis - podobny). Jest buntownikiem przekonanym o swojej racji.

k) nieszczesliwie zakochany - Rodzajem choroby - zarowno laska, jak przeklenstwem - jest milosc. Romantycy przygladali sie zachowaniom czlowieka zakochanego. Zakochany jest tylez geniuszem, zo wariantem. Wedlug romantykow, prawdziwa milosc jest gwaltowna, namietna. I najczesciej nieszczesliwa, bo niemozliwa do spelnienia.

l) jest rozdarty miedzy sprzecznymi wartosciami

Romantycy dostrzegali w zyciu aspekt tragiczny. Wielki czlowiek musi dokonywac wyborow ktore zawsze wioda do jego kleski, gdyz zawsze musi on uniecystwic jedna z wysokich wartosci. Polski bohater romantyczny na przyklad wybiera miedzy szczesciem osobistym a poswieceniem dla ojczyzny.

m) podlega tragicznemu przeznaczeniu

Drugim przejawem tragizmu jest podleglosc przeznaczeniu. Los bohatera romantycznego naznaczony jest  fatalizmem. Cokolwiek by czynil, zawsze spotyka go katastrofa jest przepisana egzystencji ludzkiej.

n) jest czlowiekiem wolnym

Bohater romantyczny czuje sie czlowiekiem wolnym i za wolnosc gotow jest oddac zycie. Tym sie rozni od bahtera antycznej tragedii - on czuje sile, dzieki ktorej jest w mocy pokonac przeznaczenie. Zgodnie z romantycznym stylem myslenia, zderzenie wolnosci i przeznaczenia czlowieka postrzegane jest dialektycznie.

o) jest samotny

Bohater romantyczny za swoja wolnosc placi cene samotnosci. Nawet gdy zuje sie solidarny z narodem i gdy kocha kobiete, zostaje sam, gdyz jest bezkompromisowy w dazeniach i zazdrosny o wlasna wolnosc.

p) jest smuszony do trudnych wyborow moralnych

Czlowiek nieustannie staje przed koniecznoscia dokonywania wyborow moralnych. Bohater romantyczny dokonuje nadzwyczaj wazkich wyborow: niekiedy wybiera zlo, bo tego wymaga jego wielkosc.

r) uwage skupia tylko na sprawach wznioslych, gardzi pospolitoscia , jest idealista

Wielkosc bohatera romantycznego podlega m.in. na tym, ze jego wybory, jego czyny dotycza najwyzszych wartosci, odlegle sa od spraw przyziemnych, pospolitych szarych, zwyczajnych (idealista to ktos kierujacy sie w zyciu wznioslymi zasadami, marzyciel, niekiedy oderwany od realnego zycia; slowo to pochodzi od greckiego slowa idea).

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

The Present Simple Tense - czas teraźniejszy prosty - English tenses

1.) Zdania twierdzące W zdaniach twierdzących w czasie Present Simple w 3 osobie liczby pojedynczej (he, she, it) dodajemy końcówkę -s przy czasowniku, np. go: I go .. ale She goes ....; write: You write ... ale He writes.... 2.) Pytania W czasie Present Simple używamy operatora DO (I, you, we, they) lub DOES (he, she, it), aby zadać pytanie. W zdaniu w czasie Present Simple w 3 osobie liczby pojedynczej końcówka -s występuj tylko raz. W zdaniach twierdzących dodajemy ją do czasownika, np. bakes, brings, zaś w pytaniach dodajemy ją do operatora do , co daje does. 3.) Przeczenia Podobnie jak w pytaniach w czasie Present Simple w przeczeniach wykorzystujemy operator DO lub DOES. Pamiętaj , że w przeczeniach także nie dodajemy końcówki -s do czasownika w 3. osobie liczby pojedynczej. Skróty: Do not = Don't Does not = Doesn't 4.) Kiedy  używamy czasu PRESENT SIMPLE 1. Jeżeli coś powtarza się co jakiś czas: codziennie (every day), co roku (every year), częst...

Anatomia Ssaków

I. UKŁAD RUCHOWY - POŁĄCZENIA 1. ) Połączenia włókniste do tej grupy należy więzozrost, szew oraz wiklinowanie. W więzozroście kości są połączone za pomocą tkanki łącznej włóknistej lub sprężystej. Rozpowszechnione na dużym obszarze występują pod nazwą błony międzykostnej lub więzadła. 1.1 . ) Szew -stanowi obszerna grupę połączeń. Występuje przeważnie w czaszce. Ze względu na charakter łączonych ze sobą kośc przyjęto kilka rodzajów szwów:  piłowaty, łuskowaty liściasty , płaski. a) pilowaty - występuje wtedy gdy krawędzie łączonych ze sobą kości mają kształt zębów piły np.szew potyliczno - międzyciemieniowy. b) liściasty -gdy kości zachodzą na siebie podobnie jak łuski ryby np. między kością ciemieniową a skroniową. c)płaski - tworzą kości równoległe do siebie, płasie i gładkie np. szew polityczno- łuskowy. 1.2.) Wiklinowanie -połączenie zębów z okostna zębodołu. 2.) Połączenia chrząstkowe -dzielą się na dwie zasadnicze grupy chrząstkozrost i spojenie...

Analityka chemiczna

Odczynnik grupowy tworzy osady z daną grupą kationów w określonych warunkach (jest to grupa analityczna kationów), przy czym kationy pozostałych grup analitycznych nie tworzą z nim osadów. Na przykład odczynnik grupowy I grupy analitycznej kationów (3M HCl) strąca osady chlorków kationów należących do taj grupy, natomiast kationy należące do grup II-V pozostają w roztworze. W wodnych roztworach kationy metali nie są swobodnymi jonami, lecz występują w postaci akwakompleksów. Na przykład w wodnym roztworze soli miedzi są obecne uwodnione jony miedzi(II) o wzorze [Cu(H_2O)_6}^2+ a nie wolne jony Cu^2+. A zatem wzór kationu metalu Me^n+ ( w rzeczywistości {Me(H_2O)_6]^n+) jest zapisem uproszczonym bez uwzględnienia skoordynowanych cząsteczek wody. Reakcje  analityczne poszczególnych kationów w obrębie grupy analitycznej będą podzielone na dwie części. W pierwszej części będą opisane reakcje z odczynnikiem grupowym i pospolitymi związkami takimi jak np. wodorotlenek sodu, wodny roz...