Przejdź do głównej zawartości

Panstwo Frankow

1. Chrzest Chlodwiga

Frankowie byli plemieniem germanskim w polowie 4 w. n.e. osiedlili sie w Galli.

U schylku 5 w.n.e. krol Frankow Chlodwik wypedzil ostatniego przedstawiciela wladzy rzymskiej i powiekszyl swoje panstwo.

496 r. - przyjecie chrztu przez Chldwika (fakt ten mial ogromne znaczenie poniewaaz zlikwidowal podzial na ludnosc romanska i barbarzyncow).

Choldwi pochodzil z dynastii merowingow.

2. Krolowie Gnusnii

Nastepcy Choldwiga - ostatni z tego rodu nazwano krolami gnusnymi. Ich wladza byla symboliczna. Sprawowali ja urzednicy.

Karol Mlot, Pepin Maly

Pepin Maly - usowa ostatniego merowinga i sam mianuje sie na krolla Frankow.

3. Panstwo Koscielne

Powstalo z ziem ktore odebral Pepin maly Longobardom. Powstalo w srodkowej Italii wladze sprawowal Papiez. Pozostaloscia jest Watykan.

4. Karol Wielki

-syn Pepina malego
-lata panowania 768-814
-przydomek "Wielki" otrzymal ze wzgledu na to ze byl wspanialym wodzem i zdobywca.
-Karol prowadzi wojny z :
*sasami
*longobardami
8saracenami (arabowie)

5. Koronacja Karola Wielkiego na cesarza zachodu - 800 r.

843r. - podzielenie panstwa Frankow

6. Organizacja panstwa Frankow

7. Traktat Verdun - 843 r.

Rozkwit kultury:

Karol Wiekliki otoczony byl zawsze wyksztalconymi ludzmi, mial roznorodne zainteresowania np. probowal pisac. Na jego dworze istniala szkola palacowa , nauczal w niej przelozona krola, angielski mnich Alkuin o sztukach wyzwolonych. Rozkwitala tez architektura i sztuka. Budowano nowe koscioly i klasztory a nawet je odnawiano. Dla krola Karola Wielkiego, rzemieslnicy robbili pieknie zdobione przedmioty do codziennego uzytku. Duza slawe zdobyli ilustratorzy ksiag, ktore przepisywano i ozdobiono.
Karol Wielki bardzo szanowal uczonych. Krol uczyl sie retoryki: dialektyki, gramatyki, astronomii i sztuki liczenia.

Organizacja Panstwa karola Wielkiego

Krol Karol Wielki byl bardzo dobrym i wielkim wodzem i sprawnym organizatorem panstwa. Panstwo te bylo podzielone na hrabstwa . Krol wyznaczal z posrod rycerzy ludzi do zazadzania poszczegolnymi okregami (hrabstwami). Akwizgran bylo to ulubione miasto Karola, lecz czesto ze swoim dworem podrozwoal po kraju, zatrzymujac sie .
Po smierci Karola, jednosc Frankow (panstwa minely bezpowrotnie. W 843 r. w Verdun wnukowie podzielili sie ziemia frankijska.
Wschodnia czesc panstwa Karola wielkiego przypadla ludwikowi Niemieckiemu, zachodnia - Karolowi Lysemu o Italie otrzymal Lotor.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

The Present Simple Tense - czas teraźniejszy prosty - English tenses

1.) Zdania twierdzące W zdaniach twierdzących w czasie Present Simple w 3 osobie liczby pojedynczej (he, she, it) dodajemy końcówkę -s przy czasowniku, np. go: I go .. ale She goes ....; write: You write ... ale He writes.... 2.) Pytania W czasie Present Simple używamy operatora DO (I, you, we, they) lub DOES (he, she, it), aby zadać pytanie. W zdaniu w czasie Present Simple w 3 osobie liczby pojedynczej końcówka -s występuj tylko raz. W zdaniach twierdzących dodajemy ją do czasownika, np. bakes, brings, zaś w pytaniach dodajemy ją do operatora do , co daje does. 3.) Przeczenia Podobnie jak w pytaniach w czasie Present Simple w przeczeniach wykorzystujemy operator DO lub DOES. Pamiętaj , że w przeczeniach także nie dodajemy końcówki -s do czasownika w 3. osobie liczby pojedynczej. Skróty: Do not = Don't Does not = Doesn't 4.) Kiedy  używamy czasu PRESENT SIMPLE 1. Jeżeli coś powtarza się co jakiś czas: codziennie (every day), co roku (every year), częst...

Anatomia Ssaków

I. UKŁAD RUCHOWY - POŁĄCZENIA 1. ) Połączenia włókniste do tej grupy należy więzozrost, szew oraz wiklinowanie. W więzozroście kości są połączone za pomocą tkanki łącznej włóknistej lub sprężystej. Rozpowszechnione na dużym obszarze występują pod nazwą błony międzykostnej lub więzadła. 1.1 . ) Szew -stanowi obszerna grupę połączeń. Występuje przeważnie w czaszce. Ze względu na charakter łączonych ze sobą kośc przyjęto kilka rodzajów szwów:  piłowaty, łuskowaty liściasty , płaski. a) pilowaty - występuje wtedy gdy krawędzie łączonych ze sobą kości mają kształt zębów piły np.szew potyliczno - międzyciemieniowy. b) liściasty -gdy kości zachodzą na siebie podobnie jak łuski ryby np. między kością ciemieniową a skroniową. c)płaski - tworzą kości równoległe do siebie, płasie i gładkie np. szew polityczno- łuskowy. 1.2.) Wiklinowanie -połączenie zębów z okostna zębodołu. 2.) Połączenia chrząstkowe -dzielą się na dwie zasadnicze grupy chrząstkozrost i spojenie...

Analityka chemiczna

Odczynnik grupowy tworzy osady z daną grupą kationów w określonych warunkach (jest to grupa analityczna kationów), przy czym kationy pozostałych grup analitycznych nie tworzą z nim osadów. Na przykład odczynnik grupowy I grupy analitycznej kationów (3M HCl) strąca osady chlorków kationów należących do taj grupy, natomiast kationy należące do grup II-V pozostają w roztworze. W wodnych roztworach kationy metali nie są swobodnymi jonami, lecz występują w postaci akwakompleksów. Na przykład w wodnym roztworze soli miedzi są obecne uwodnione jony miedzi(II) o wzorze [Cu(H_2O)_6}^2+ a nie wolne jony Cu^2+. A zatem wzór kationu metalu Me^n+ ( w rzeczywistości {Me(H_2O)_6]^n+) jest zapisem uproszczonym bez uwzględnienia skoordynowanych cząsteczek wody. Reakcje  analityczne poszczególnych kationów w obrębie grupy analitycznej będą podzielone na dwie części. W pierwszej części będą opisane reakcje z odczynnikiem grupowym i pospolitymi związkami takimi jak np. wodorotlenek sodu, wodny roz...