Przejdź do głównej zawartości

Idea uniwersalizmu. Spor cesarstwa z papiestwem. Panowanie Boleslawa Smialego.




1122 - kontorsad (umowa)

1. Systuacja w kosciele sredniowiecznym


W sredniowiecznej Europie najwysza wladze swiecka sprawowal cesarz Niemiec. najwysza wladze duchowna papiez. Istnialo przekonanie, ze Europa stanowila jednosc.

jedno cialo jakim byla chrzescijanska Europa miala dwie glowy cesarz i papiez. W czasach Ottonow wladzy cesarskiej podlegali.

Cesarz decydowal kto zostanie papiezem

W 1059 - papiez zmienil sposob powlywania biskupa Rzymu, wczesniej wybieralo duchowienstwo a teraz konklawe.


Kryzys Kosciola

W Europie Zachodniej kosciol pograzony byl w kryzysie w IX i X wieku. Biskupi dostawali duze lenno, ktory jest jego zrodlem utrzymania. Ludzie ktorzy chcieli zatrzymywac (uzyskac) dla siebie lub swoich dzieci stanowisko koscielne, placili. Handel symonia byl bardzo karalny i uwazany za duzy grzech.

Cesarstwo

Otton I, w 962 roku mianowal sie na cesarza Rzymu. Otton musial sprowokowac piecze nad kosciolem i niedlugo po koronacji udowodnil to.
Tylko w Rzymie mozna bylo sie koronowac na cesarza po wodza papieza (tylko papiez mogl dokonywac koronacji).


Papiestwo

W polowie XI wieku , wloski mnich zostal papiezem i nadal sobie imie "Grzegorz VII". W kosciele przystapil do rozbudowania (swoich) porzadanych zmian. W 1075 roku wydal dokument o swoim programie. Bardzo on (dokument) wstrzasnal Europa.


Konflikt

Henryk IV panujacy w Niemczach przyjal Dictatus papea jak wyzwanie. Zwolujac zjazd biskupow niemieckich uchwalil razem z biskupami iz Grzegorz VII zostal papiezem bezprawnie i powinien zostac usuniety z tronu papieskiego. Papiez w odpowiedzi zucil na niego klatwe.

2. Dictatus papae - 1075r.

3. konflikt miedzy Grzegorzem VII a henrykiem IV

4. Kosciol po Grzegorzu VII

5. Boleslaw Smialy (1058-1079)

1076r. - koronacja Boleslawa Smialego na krola Polski.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

The Present Simple Tense - czas teraźniejszy prosty - English tenses

1.) Zdania twierdzące W zdaniach twierdzących w czasie Present Simple w 3 osobie liczby pojedynczej (he, she, it) dodajemy końcówkę -s przy czasowniku, np. go: I go .. ale She goes ....; write: You write ... ale He writes.... 2.) Pytania W czasie Present Simple używamy operatora DO (I, you, we, they) lub DOES (he, she, it), aby zadać pytanie. W zdaniu w czasie Present Simple w 3 osobie liczby pojedynczej końcówka -s występuj tylko raz. W zdaniach twierdzących dodajemy ją do czasownika, np. bakes, brings, zaś w pytaniach dodajemy ją do operatora do , co daje does. 3.) Przeczenia Podobnie jak w pytaniach w czasie Present Simple w przeczeniach wykorzystujemy operator DO lub DOES. Pamiętaj , że w przeczeniach także nie dodajemy końcówki -s do czasownika w 3. osobie liczby pojedynczej. Skróty: Do not = Don't Does not = Doesn't 4.) Kiedy  używamy czasu PRESENT SIMPLE 1. Jeżeli coś powtarza się co jakiś czas: codziennie (every day), co roku (every year), częst...

Anatomia Ssaków

I. UKŁAD RUCHOWY - POŁĄCZENIA 1. ) Połączenia włókniste do tej grupy należy więzozrost, szew oraz wiklinowanie. W więzozroście kości są połączone za pomocą tkanki łącznej włóknistej lub sprężystej. Rozpowszechnione na dużym obszarze występują pod nazwą błony międzykostnej lub więzadła. 1.1 . ) Szew -stanowi obszerna grupę połączeń. Występuje przeważnie w czaszce. Ze względu na charakter łączonych ze sobą kośc przyjęto kilka rodzajów szwów:  piłowaty, łuskowaty liściasty , płaski. a) pilowaty - występuje wtedy gdy krawędzie łączonych ze sobą kości mają kształt zębów piły np.szew potyliczno - międzyciemieniowy. b) liściasty -gdy kości zachodzą na siebie podobnie jak łuski ryby np. między kością ciemieniową a skroniową. c)płaski - tworzą kości równoległe do siebie, płasie i gładkie np. szew polityczno- łuskowy. 1.2.) Wiklinowanie -połączenie zębów z okostna zębodołu. 2.) Połączenia chrząstkowe -dzielą się na dwie zasadnicze grupy chrząstkozrost i spojenie...

Analityka chemiczna

Odczynnik grupowy tworzy osady z daną grupą kationów w określonych warunkach (jest to grupa analityczna kationów), przy czym kationy pozostałych grup analitycznych nie tworzą z nim osadów. Na przykład odczynnik grupowy I grupy analitycznej kationów (3M HCl) strąca osady chlorków kationów należących do taj grupy, natomiast kationy należące do grup II-V pozostają w roztworze. W wodnych roztworach kationy metali nie są swobodnymi jonami, lecz występują w postaci akwakompleksów. Na przykład w wodnym roztworze soli miedzi są obecne uwodnione jony miedzi(II) o wzorze [Cu(H_2O)_6}^2+ a nie wolne jony Cu^2+. A zatem wzór kationu metalu Me^n+ ( w rzeczywistości {Me(H_2O)_6]^n+) jest zapisem uproszczonym bez uwzględnienia skoordynowanych cząsteczek wody. Reakcje  analityczne poszczególnych kationów w obrębie grupy analitycznej będą podzielone na dwie części. W pierwszej części będą opisane reakcje z odczynnikiem grupowym i pospolitymi związkami takimi jak np. wodorotlenek sodu, wodny roz...