Przejdź do głównej zawartości

Praca rzek

Rzeki kształtują powierzchnię Ziemi. Wymywają glebę, kruszą skały, nanoszą piasek, kamienie i głazy. Rzeki mogą zmieniać bieg. Omijają swoje własne zakola, pozostawiając słodkowodne jeziora.

Rzeki gromadzą wodę w bardzo rozmaity sposób. Podstawowym jej dostawcą są źródła - czyli miejsca, gdzie wody gruntowe wydostają się na powierzchnię ziemi. Strumienie źródlanej wody wzbogaconej deszczówką łączą się ze sobą i spływają do morza.
Rzeki różnią się między sobą zależności od terytorium po jakim płyną. Ich droga od źródła do morza jest bardzo urozmaicona. Płynąc w terenie górzystym są niezwykłe porywiste a ich bieg jest przeważnie krótki jak na przykład w Norwegii czy w Andach, gdzie gwałtownie spadają ku wybrzeżom Ameryki Południowej. "Młoda" rzeka górskia płynie tak szybko, że tylko niewiele roślin jest w stanie zakorzenić się w jej korycie. Ryby także nie najdują tu sobie sprzyjającego srodowiska. Woda jest czysta i zimna a na dnie spoczywają setki kamieni oraz głazów. Górskie rzeki wiją się wzdłuż stromych wąwozów i dolin, tworząc niezwykle malowniczy krajobraz.
W środkowym biegu, rzeka staje się dojrzała. Teraz płynie po łagodnym terenie, zwalnia tempo, pojawia się ryby i rośliny. Koryto pokrywa muł i drobny żwir. Rzeka wije się leniwie zataczając szerokie łuki. Niesie coraz  więcej wody, którą gromadzi z opadów i dopływających strumieni.

Powodzie i erozja
W swoim dolnym biegu, na płaskich nizinach, "stara" już rzeka płynie jeszcze wolniej. Grzegi sa bardzo niskie i jeśli topniejące sniegi lub obfite opady deszczu podwyższą poniom wód  rzeka łatwo występuje z brzegów i zalewa otaczające ja obszary, tzw. równie zalewowe.
"Praca" rzek jest permanentna. Mają one ogromny wpływ na kształtownie krajobrazu. PPrzebywając określoną drogę od źródeł do morza nie zachowują się obojętnie wobec napotkanych rzeczy.
Płynąc w kierunku morza rzeki niszczą skały i drążą doliny. Przenoszą głazy, kamienie i inne materiały w odległe miejsca. Wprawdzie płynąca woda ma wielką siłę, jednak to kamienie i inna materia pochodząca z wietrzenia, zabierana przez wodę w trakcie jej podróży w rzeczywistości niszczą podłoże. Woda pokrywa ze sobą materiał skalny z dna i z brzegów. Kamienie ocierają się o siebie i nawzajem ścierają. Silny prąd potrafi rozkruszyć nawet duże bloki skalne. Drobny materiał, taki jak piasek i muł, ma właściwości trące podobne jak środki czyszczące używane w gospodarstwie domowym. Wraz z biegiem rzeki kawałki skał zmieniają się w małe gładkie kamyczki.

Energia rzeki
Masa wody w rzece oraz nachylenie terenu mają zasadnicze znacznie dla energii wytwarzanej przez rzekę. Nie bez wpływu na zachowanie  rzek pozostają pory roku i aura. Małe górskie strumyki potrafią zmienić się w rwące potoki niosące ogromne głazy, gdy odwilż lub obfite deszcze nagle zwiększają objętość wody.
Ospałe, stare rzeki odmładzają się pod wpływem wypiętrzeń skorupy ziemskiej, co zmienia spadek ich koryta. Nurt zyskuje nową energię i drąży nowe, głębokie doliny. Najbardziej spektakularnym przykładem takiej działalności jest Wielki Kanion Kolorado z południowo-zachodniej części Stanów zjednoczonych. Ten gigantyczny wąwóz ma około 450 kilometrów długości. Na jego dnie, na głębokości dochodzącej nawet do 1600 metrów wije się rzeka Kolorado.
Obszar, po którym ona płynie, przez miliony lat mozolnie był wynoszony do góry. Przez cały ten czas rzeka coraz głębiej, cierpliwe drążyła swe koryto wśród nierówności terenu. Naukowcy uważają, że sama rzeka wydrążyła wąwóz na głębokość 3000 metrów. Natomiast to, że kanion jest obecnie o połowę płytszy spowodowane zostało erozją, która obniżyła cały okoliczny teren o 1400 metrów.

Transport materiałów
Ilość materiału niesionego przez rzekę zależy od jej prędkości. Przy 30 km/godz, rzeka jest w stanie unieść nawet wielkie głazy, które toczą sie po dnie. Przy 10 km/h transportowane sa tylko małe kamienie. Jeśli woda porusza się z prędkością 0,5 km/h, unosi jednie piasek i inną drobninę, np. muł. Rzeki przenoszą też materiały w roztworze tzn. rozpuszczalne przez wodę.

Rzeki roztokowe
Gdy teren staje się  płaski rzeka może osadzać niesiony materiał w postaci wielu narastających łach środkorytowych tworząc system płaskich krętych  kanalików. Powstają w ten sposób rzeki roztowkowe, które można spotkać przede wszystkim na Wielkich Równinach Ameryki Północnej.
Inaczej natomiast osadzony jest materiał, jeżeli rzeka spływa z obszarów górzystych na płaską równinę, gdzie woda rozprzestrzenia się i rozrzuca swe osady na obszarze przypominającym swym wyglądem  wachlarz. Jeżeli taki wachlarz ma strome brzegi  nazywa się  stożkiem osypowym.
Gdy rzeka wylewa się , osadza swój materiał na brzegu. W reultacie nadbudowuje brzegi do tego stopnia, aż znajdą się one znacznie poziomem otaczającego terenu. W ten sposób tworzą naturalną groblę. Koryto rzeki często znajduje się wtedy wyżej niż równina, po której płynie.

Osady i delty
Zanim wybudowano w Egipcie zaporę Asuan na Nilu, systematycznie każdego roku rzeka występując z brzegów bezlitośnie zalewała otaczające ją rolnicze tereny. Pozostawione osady, bogate w składniki mineralne, wydatnie użyźniły glebę.
Materiały przetransportowane przez rzekę Nil do oceanu, osadził się przy ujściu tworząc deltę - płaski obszar, gdzie rzeka rozdzieliła  sie na wiele odnóg. To właśnie charakterystyczny kształt delty Nilu, przypominający grecką literę Δ (delta), dał nazwę formacji tego typu. Obecnie materiały niesione przez Nil osadzają się na dnie jeziora Nasser, za zaporą Asuan. W reultacie delta Nilu powoli się wycofuje.

Rodzaje delt
Rzeki tworzą trzy rodzaje delt w zależności od tego, jak gęte są ich wody oraz od tego do jakiego morza wpadają . Jeżeli rzeka niesie tyle osadów, że jej wody są gęstsze od wody morskiej, delta powiększa się. Jeżeli gęstość wód jest podobna, powstaje  delta w kształcie wachlarza, jak na przykład delta Nilu w północnej Afryce. W przypadku, gdy gęstość wody morskiej jest większa, rzeka tworzy deltę bardzo rozgałęzionaą swym  kształtem przypominającą kurzą stopkę. Tak, na przykład, uchodzi  do morza rzeka Missisipi w Louisianie w Stanach Zjednoczonych.
Lotnicze zdjęcia fotograficzne ujść wielkich rzek, takich jak Amazonka czy Missipi, ukazują masy mętnej wody spływającej do oceanu. kolor wody jest zdeterminowany przez cząsteczki gleby, które niesie rzeka. Każdego roku Missipi nanosi do Zatoki Meksykańskiej około 700 ton materiału. W ciągu milionów lat osady z dna morza, materiały wymyte wcześniej przez rzeki, zmieniają się w nowe skały osadowe.
Większosć tych osadów pochodzi z lądu. Rzeki całego świata rocznie przenoszą do mórz i oceanów około 8 miliardów ton materiałów. Dla lądów jest to strata około 77 ton na każdy kilometr kwadratowy.
Rzeki Stanów Zjednoczonych, na przykład, niosą tyle materiału, że mogłyby obniżyć wysokość terenu w całym kraju z prędkością około 6 centymetrów na 1000 lat.

Meandry
Gdyby praca rzek była jednokierunkowa, to w wyniku takiej działalności erozyjnej, po 14 milionach lat powierzchnia Stanów Zjednoczonych zrównałaby się z poziomem morza. Na szczęście rzeki nie tylko niszcza, ale również nabudowują ląd, co zapobiega całkowitemu rozmiciu kontynentów.
Kiedy rzeka napotyka na przeszkodę, np. na górę, zmienia swój bieg, by ją ominąć. Nawet płynąc leniwie po płaskim terenie tworzy szerokie zakola tzw. meandry. Nazwa wywodzi się ze starożytnej Greki. Pochodzi od, wijącej się w taki właśnie sposób, rzeki Meander w Troi (obecnie Buyuk Menderes w Turcji)


Starorzecza
Zmieniająca bieg rzeka inacczej zachowuje się w odniesieniu do terenu na zewnątrz meandra, inaczej zaś traktuje miejsca położone po jego wewnętrznej stronie. Po zewnętrznej stronie meandra rzeka podmywa brzeg, natomiast wewnątrz osadza piasek i żwir. Woda niesie materiał wymywany z brzegów i w ten sposób zakola przesuwają się wraz z biegiem rzeki. Meandry są w ciągłym ruchu tak długo, dopóki nie zostaną całkowicieodciete od głównego nurtu.
Niedaleko brzegów można odnaleźć ślady starych meandrów w postaci płytkich łukowatych depresji. Czasami, skracając sobie drogę, rzeka odcina meander od swego biegu i pozostawia za sobą jezioro w kształcie sierpa - starorzecze. Nie ma ono już nic wspólnego z rzeką i zaczyna żyć własnym życiem.

Cyrkulacja wodna
Rzeki są bardzo ważnym elementem procesu zwanego cyrkulacją wodną. Rozpoczyna się ona w momencie, gdy woda morska pod wpływem promieni słonecznych paruje i tworzy chmury. Te z kolei oddają ziemi wilgoć w postaci opadów atmosferycznych (deszczu i śniegu). Przeważająca większość tej wilgoci, spada na oceany, reszta na lądy, w naturalny sposób spływa z obszarów wyżej położonych na równiny i w ten sposób tworzy strumienie. One zaś z kolei dopływają do rzek i razem z nimi ponownie dostają się do morza.







Górskie strumienie, które często dają początek rzekom, rwącym nurtem płyną w dół tworząc głębokie wąwozy i wodospady jak ten w Pertshire w Szkocji.

"Dojrzała" rzeka, jak Rakaia River koło wąwozu Windwhistle w Noej Zelandii, przystosowuje się do różnych warunków. Terasy na pierwszym planie powstały w wyniku drążenia lądu przez rzekę.

Tarcie spowalnia nurt rzeki na prostej drodze. Na zakretach woda niszczy brzeg po zewnętrznej stronie łuku, podczas gdy  wewnątrz, gdzie nurt jest najsłabszy osadzają się niesione materiały.

Kanion Kolorado jest największym utworzonym przez rzekę wąwozem.

Strumień wije się by ominąć skały, które spotyka na swojej drodze.

Rzeka Agua Azul pokonuje strome uskoki skalne w meksykańskiej dżungli.

Wyschnięty wązwóz rzeki na Kaszmirze. Osadzony przez strumień materiał utworzył stożek osypowy.

Na wachlarzu delty Maggia na jeziorze Lugano w Szwajcarii powstało miasto.

Przekrój delty o kształcie wachlarza. Grubsze osady nagromadzone są bliżej brzegu. Drobniejsze transportowane są dalej w morze lub jezioro.



Ciemna woda rzeki Negro w Ameryce Południowej łączy się z mulistą wodą Amazonki.

Naturalna grobla
Naturalna grobla jest zbudowana z materiałów osadzonych na brzegach na skutek kolejnych powodzi.



Starorzecza
Starorzecza powstają w wyniku odcięcia meandra od głównego biegu rzeki. Tworzy się w ten sposób jezioro, które rozpoczyna samodzielne życie.




Matanuska River na Alasce. Rzeki roztokowe powstają w miejscu, gdzie rzeka dopływa do tereny o małym spadku. Formuje wtedy liczne koryta dookoła naniesionych  przez siebie materiałów.

Esowaty meander na rzece Saar w Niemczech.

Rzeka Glendaruel w Szkocji tworzy meandry w wyżłobionej przez siebie dolinie. Przez lata meandry te posuwaja się z biegiem rzeki pozostawiając za sobą płaskie obszary, które tworzą nowy element ukształtowania powierzchni.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

The Present Simple Tense - czas teraźniejszy prosty - English tenses

1.) Zdania twierdzące W zdaniach twierdzących w czasie Present Simple w 3 osobie liczby pojedynczej (he, she, it) dodajemy końcówkę -s przy czasowniku, np. go: I go .. ale She goes ....; write: You write ... ale He writes.... 2.) Pytania W czasie Present Simple używamy operatora DO (I, you, we, they) lub DOES (he, she, it), aby zadać pytanie. W zdaniu w czasie Present Simple w 3 osobie liczby pojedynczej końcówka -s występuj tylko raz. W zdaniach twierdzących dodajemy ją do czasownika, np. bakes, brings, zaś w pytaniach dodajemy ją do operatora do , co daje does. 3.) Przeczenia Podobnie jak w pytaniach w czasie Present Simple w przeczeniach wykorzystujemy operator DO lub DOES. Pamiętaj , że w przeczeniach także nie dodajemy końcówki -s do czasownika w 3. osobie liczby pojedynczej. Skróty: Do not = Don't Does not = Doesn't 4.) Kiedy  używamy czasu PRESENT SIMPLE 1. Jeżeli coś powtarza się co jakiś czas: codziennie (every day), co roku (every year), częst...

Anatomia Ssaków

I. UKŁAD RUCHOWY - POŁĄCZENIA 1. ) Połączenia włókniste do tej grupy należy więzozrost, szew oraz wiklinowanie. W więzozroście kości są połączone za pomocą tkanki łącznej włóknistej lub sprężystej. Rozpowszechnione na dużym obszarze występują pod nazwą błony międzykostnej lub więzadła. 1.1 . ) Szew -stanowi obszerna grupę połączeń. Występuje przeważnie w czaszce. Ze względu na charakter łączonych ze sobą kośc przyjęto kilka rodzajów szwów:  piłowaty, łuskowaty liściasty , płaski. a) pilowaty - występuje wtedy gdy krawędzie łączonych ze sobą kości mają kształt zębów piły np.szew potyliczno - międzyciemieniowy. b) liściasty -gdy kości zachodzą na siebie podobnie jak łuski ryby np. między kością ciemieniową a skroniową. c)płaski - tworzą kości równoległe do siebie, płasie i gładkie np. szew polityczno- łuskowy. 1.2.) Wiklinowanie -połączenie zębów z okostna zębodołu. 2.) Połączenia chrząstkowe -dzielą się na dwie zasadnicze grupy chrząstkozrost i spojenie...

Analityka chemiczna

Odczynnik grupowy tworzy osady z daną grupą kationów w określonych warunkach (jest to grupa analityczna kationów), przy czym kationy pozostałych grup analitycznych nie tworzą z nim osadów. Na przykład odczynnik grupowy I grupy analitycznej kationów (3M HCl) strąca osady chlorków kationów należących do taj grupy, natomiast kationy należące do grup II-V pozostają w roztworze. W wodnych roztworach kationy metali nie są swobodnymi jonami, lecz występują w postaci akwakompleksów. Na przykład w wodnym roztworze soli miedzi są obecne uwodnione jony miedzi(II) o wzorze [Cu(H_2O)_6}^2+ a nie wolne jony Cu^2+. A zatem wzór kationu metalu Me^n+ ( w rzeczywistości {Me(H_2O)_6]^n+) jest zapisem uproszczonym bez uwzględnienia skoordynowanych cząsteczek wody. Reakcje  analityczne poszczególnych kationów w obrębie grupy analitycznej będą podzielone na dwie części. W pierwszej części będą opisane reakcje z odczynnikiem grupowym i pospolitymi związkami takimi jak np. wodorotlenek sodu, wodny roz...