Przejdź do głównej zawartości

Trening biegowy Yuki Kawachi

MARATON

Yuki Kawachi bardzo czesto startuje. Jego życiówka w maratonie to 2:08:14.

"Mój trening opiera się na miesięcznym cyklu, dzięki czemu jestem w stanie zbudiować szczyt formy raz w miesiącu" - wyjaśnia tajemnicę dyspozycji Yuki Kawachi. "Biorę udział w tak wielu zawodach, bo swoje starty traktuje jako trening, nawet udział w maratonach. Lubię kiedy moje długie, ciężkie biegi rozgrywane są publicznie, kiedy inni zazwyczaj robią to poprostu samotnie". Japończyk tygodniowo biega 140 km. Środa to interwały (10x1km w tempie 3 min/km lub 20x400m) albo tempówki. Pozostałe dni w tygodniu zajmują swobodne biegi. W weekend zaś zazwyczaj bierze udział w zawodach. a jeżeli akurat nie ma nic ciekawego w kalendarzu, to planuje długi bieg w szybkim tempie. Kiedy zaś startuje w niedzielę, to w sobotę wychodzi na lekki trening.
"Nie mam trenera, który mówi mi, że to , co robię, jest szalone. Chcę startować w 10 maratonach w rou, więc to robię" - tłumaczy Kawauchi. Jeżeli podobnie kręci Cię atmosfera maratonów i jeden start na pół roku to dla Ciebie zdecydowanie za mało, nie będziemy osłabiać Twojego zapału. Słuchaj swojego ciała i dobrze to rozplanuj, a ta misja może się udać. Zobacz, jak zaplanować dwa maratony na przestrzeni kilku tygodni.

Start w dwóch maratonach musi być uwzględniony w Twoim planie treningowym. Przed pierwszym startem najlepiej biegać 4-5 razy w tygodniu, a kilometraż w szczycie przygotowań powinien wynosić 60-80 km. Bardzo ważne są regeneracja po pierwszym starcie, w zasadzie trzeba zacząć tapering przed kolejnym . W takim przypadku szala ważności przechyla się jednak na stronę regeneracji. Jeżeli kolejny maraton planujesz za 4 tygodnie, odpoczywaj dwa, jeden trenuj normalnie i w jednym zmniejsz intensywność. Jeśli masz 6 tygodni, regeneracja zajmuje dwa i tyle samo tapering. Jeśli między startami jest 12 tygodni przerwy, najlepiej poświęcić po trzy tygodnie na regenerację i na tapering.

Gdy długi start jest bardziej rekreacyjny, dasz radę go pobiec  3-4 tygodnie po pierwszym. Taki czas wystarczy, żeby się zregenerować, a zbudowana wcześniej baza pozwoli wytrzymać kolejne zawody. Jeżeli planujesz atak na życiówkę, zrób 6-12 tygodniowe przerwy - odpoczniesz i zdążysz jeszcze doszlifować szybkość.

Planując przyspieszyć w kolejnym starcie, w przerwie między nimi musisz skupić  szczególną uwagę tempie. Najpierw tracisz bowiem szybkość, a dopiero potem wytrzymałość. do planu treningowego wpleć interwały na 400, 800 lub 1600 m, żeby przypomnieć nogom mocniejsze obroty. Wykonaj też tempówki na odcinkach 8-12 km: utrzymuj wówczas prędkość do półmaratońskiej do takiej jak na 10 km . Po starcie w pierwszym maratonie stopniowo odbudowuj kilometraż. Po regeneracji powinien wynosić 75% największej objętości z przygotowań do poprzedniego startu. W kolejnych tygodniach  podnosisz go, aż dojdziesz do 90%. Jeżeli to możliwe, zaplanuj jedno długie wybieganie o długości 25-32 km, chyba że czujesz zmęczenie - wtedy możesz odpuścić.

Im krótsza przerwa między startami, tym stawiaj mniej wygórowane cele. Najlepiej 3 tygodnie przed kolejnym maratonem zrobić sobie test na 10 km. Na podstawie uzyskanego wyniku oceń, czy jesteś w stanie powalczyć o założony rezultat. Jakikolwiek ból, przewlekłe zmęczenie czy brak motywacji powinny być dla Ciebie sygnałem, żeby dopuścić pogoń za rekordem. Jeśli wszystko gra, zaplanuj atak na życiówkę i nieważne, czy uda się ją osiągnąć. Po starcie zaplanuj królewski wypoczynek.



PÓŁMARATON

Przed pierwszym półmaratonem należy biegać 4 dni w tygodniu. Twój kilometraż powinnien dochodzić w szczyciedo około 40 km. Długie wybiegania powinny sięgać 18-20 km.

najlepiej drugi półmaraton zaplanować 3-4 tygodnie po pierwszym starcie.

W okresie między zawodami tydzień powinna zająć regeneracja i tyle samo tapering.

W trakcie treningu między zawodami poświęcić jeden bieg w tygodniu na długi bieg (do 20 km), dwa w swobodnym tempie i jeden szybkościowy z interwałami od 400 do 1600 metrów.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

The Present Simple Tense - czas teraźniejszy prosty - English tenses

1.) Zdania twierdzące W zdaniach twierdzących w czasie Present Simple w 3 osobie liczby pojedynczej (he, she, it) dodajemy końcówkę -s przy czasowniku, np. go: I go .. ale She goes ....; write: You write ... ale He writes.... 2.) Pytania W czasie Present Simple używamy operatora DO (I, you, we, they) lub DOES (he, she, it), aby zadać pytanie. W zdaniu w czasie Present Simple w 3 osobie liczby pojedynczej końcówka -s występuj tylko raz. W zdaniach twierdzących dodajemy ją do czasownika, np. bakes, brings, zaś w pytaniach dodajemy ją do operatora do , co daje does. 3.) Przeczenia Podobnie jak w pytaniach w czasie Present Simple w przeczeniach wykorzystujemy operator DO lub DOES. Pamiętaj , że w przeczeniach także nie dodajemy końcówki -s do czasownika w 3. osobie liczby pojedynczej. Skróty: Do not = Don't Does not = Doesn't 4.) Kiedy  używamy czasu PRESENT SIMPLE 1. Jeżeli coś powtarza się co jakiś czas: codziennie (every day), co roku (every year), częst...

Anatomia Ssaków

I. UKŁAD RUCHOWY - POŁĄCZENIA 1. ) Połączenia włókniste do tej grupy należy więzozrost, szew oraz wiklinowanie. W więzozroście kości są połączone za pomocą tkanki łącznej włóknistej lub sprężystej. Rozpowszechnione na dużym obszarze występują pod nazwą błony międzykostnej lub więzadła. 1.1 . ) Szew -stanowi obszerna grupę połączeń. Występuje przeważnie w czaszce. Ze względu na charakter łączonych ze sobą kośc przyjęto kilka rodzajów szwów:  piłowaty, łuskowaty liściasty , płaski. a) pilowaty - występuje wtedy gdy krawędzie łączonych ze sobą kości mają kształt zębów piły np.szew potyliczno - międzyciemieniowy. b) liściasty -gdy kości zachodzą na siebie podobnie jak łuski ryby np. między kością ciemieniową a skroniową. c)płaski - tworzą kości równoległe do siebie, płasie i gładkie np. szew polityczno- łuskowy. 1.2.) Wiklinowanie -połączenie zębów z okostna zębodołu. 2.) Połączenia chrząstkowe -dzielą się na dwie zasadnicze grupy chrząstkozrost i spojenie...

Analityka chemiczna

Odczynnik grupowy tworzy osady z daną grupą kationów w określonych warunkach (jest to grupa analityczna kationów), przy czym kationy pozostałych grup analitycznych nie tworzą z nim osadów. Na przykład odczynnik grupowy I grupy analitycznej kationów (3M HCl) strąca osady chlorków kationów należących do taj grupy, natomiast kationy należące do grup II-V pozostają w roztworze. W wodnych roztworach kationy metali nie są swobodnymi jonami, lecz występują w postaci akwakompleksów. Na przykład w wodnym roztworze soli miedzi są obecne uwodnione jony miedzi(II) o wzorze [Cu(H_2O)_6}^2+ a nie wolne jony Cu^2+. A zatem wzór kationu metalu Me^n+ ( w rzeczywistości {Me(H_2O)_6]^n+) jest zapisem uproszczonym bez uwzględnienia skoordynowanych cząsteczek wody. Reakcje  analityczne poszczególnych kationów w obrębie grupy analitycznej będą podzielone na dwie części. W pierwszej części będą opisane reakcje z odczynnikiem grupowym i pospolitymi związkami takimi jak np. wodorotlenek sodu, wodny roz...