Przejdź do głównej zawartości

Problemy ze stopami

1) Grzybica - stopa atlety

a) problem
b) pierwsza pomoc
c) kuracja

d) Grzybica paznokcia - jak zdezynfekować buty?

"Najskuteczniejsza dezynfekcja 10% roztworem formaliny. Nasącz nią gazę lub watę, włóż w czubki butów, a następnie umieść w worku foliowym i szczelnie zakręć na 24 h. Wywietrz je dobrze, koniecznie na świeżym powietrzu. W klubach fitness i gabinetach podologicznych są urządzenia Klenz do sterelizacji butów" - podolog Magdalena Brand-Zawadziło

2) Pęcherze i otarcia

a) problem
W ciepłym, wilgotnym i osłoniętym skarpetom bucie sportowca chętnie rozwijają się grzyby. Infekcje między palcami, często połączone z nadpotliwością, są typowe dla jednostki zwanej stopą atlety. "Stopy są mocno zaczerwienione, skóra się łuszczy, między palcami powstają pęknięcia, pojawia się świąd i nieprzyjemny zapach" - wymienia Magdalena Brand-Zawadziło ze specjalistycznego gabinetu pielegnacji stóp Podo-Med we Wrocławiu.

b) pierwsza pomoc
"Profilaktycznie, żeby takich dolegliwości się nie nabawić, proponuje 100-procentowy olejek z drzewa herbacianego (bez domieszek witamin czy cytrusowych aromatów), który kompleksowo chroni stopy. Ma działanie przeciwgrzybiczne, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Można go dodać do kąpieli (10-15 kropli do miski z wodą) lub do kremu do stop wsmarować 4 krople, by krem zyskał na swoim spektrum działania" - radzi podolog. W zapobieganiu grzybicy na codzień ważną rolę pełni higiena, dokładne osuszanie stóp, zwłaszcza między palcami, i noszenie przeciwnych butów.

c) kuracja
"Samodzielna walka z tą przypadłością nie ma sensu. Musimy pobrać wymaz i wdrożyć odpowiednie leki przeciwgrzybicze" - mówi Magdalena Brand-Zawadziło.


3) Pęcherze i otarcia

a) problem
Bolacy bąbel na palcu to pęcherz, czyli - jak wyjaśnia podolog - oddzielenie naskórka od skóry właściwej, wypełnione płynem limfatycznym. "Powstają na skórze stóp lub dłoni w wyniku otarć, np. butów" -mówi Magdalena Brand-Zawadziło. Inny z pozoru drobny, ale dokuczliwy problem to otarcie, czyli powierzchowne uszkodzenie naskórka. "Podobnie jak pęcherz, powstaje na skutek długotrwałego miejscowego tarcia i może mieć związek z nadpotliwością stóp lub źle dobranym obuwiem" - wyjaśnia ekspertka.


b) pierwsza pomoc
"Profilaktycznie zalecam przesmarowanie newralgicznych miejsc na stopie warstwą kremu dedykowanego dla sportowców" - radzi podolog.


c) kuracja
Jeśli odciski nie są bardzo uciążliwe, to lepiej ich nie przepłuwać. "Nagromadzony w nich płyn ma działanie antyseptyczne i przyspiesza gojenie - tłumaczy specjalistka ds. podologii. - Jeżeli odciski bardzo dokuczają, to trzeba je przekłuć i pozostałość wycisnąć przy użyciu jałowego gazika, a całość spryskać płynem dezynfekującym i zakleić plastrem hydrokoloidowym, dostępnym w każdej aptece " - radzi.

4) Pękające pięty

a) problem
Przyczyną pękających pięt jest sucha skóra. "Tworzą się one przy nacisku, a im jest on większy, tym bardziej skóra się przed nim broni, wytwarzając warstwę rogową, a ta nie jest elastyczna" -mówi Magdalena Brand-Zawadziło.


b) pierwsza pomoc
Zrogowaciała skóra jest mało przepuszczalna dla preparatów, więc samo smarowanie tak suchy pięt na niewiele się zda.



c) kuracja
"Popękane pięty są o tyle niebezpieczne, że głębokie rozpadliny tworzą wrota dla drobnoustrojów, a wtedy łatwo o "pasażera na gapę"" - mówi podolog. Dlatego warto wybrać się gabinetu specjalisty, który dokładnie obejrzy te szczeliny skórne i zaleci stosowanie odpowiednich preparatów . "Na czas terapii zalecamy obuwie z pełną piętą oraz odciążenie z filców lub pianek, by nie powodować większego ucisku na tylną część stopy" - wyjaśnia ekspertka"

5) Czarny paznokieć

a) problem
"Paznokcie pourazowe to czesty problem biegaczy" -mówi Magdalena Brand-Zawadziło. - Mogą mieć różne formy: paznokieć oklejony od łożyska, taki , który zszedł samoistnie lub jest czarny, bo powstał pod nim krwiak". Skąd te problemy? "Podczas biegu, szczególnie długiego) płytka paznokcia intensywniej pracuje i bywa ugniatana wierzchnią częścią buta. Dodatkowo pot nasącza paznokieć, czyniąc go podatnym na urazy i odkształcenia. Takie okoliczności mogą prowadzić do powstania krwiaka: wzbierająca pod płytką krew ma spore ciśnienie i mocno na nią napiera. Ma się wrażenie, jakby palec miał eksplodować. To sygnał, że należy działać" - tłumaczy podolog.


b) pierwsza pomoc
"Jeżeli krwiak jest świerzy i boli, nie warto czekać. Trzeba nakłuć płytkę paznokcia i odbarczyć go, usuwając krew. Jeśli ciężko się przebić przez gruby paznokieć, to czasem wystarczy lekko naruszyć go od spodu, a krwiak wypłynie bez przeszkód" - mówi ekspertka. Jeżeli masz przed tym jakiekolwiek obawy, zgłoś się do specjalisty.


c) kuracja
"Po zdrenowaniu krwiaka spryskuje się płytkę środkiem odkażającym i zakleja plastrem. Jeśli można uratować naderwany paznokieć, to staramy się to robić, nawet gdy jak ząb mleczak rusza się "na jednym włosku"" - wyjaśnia ekspertka i zaznacza, że pozostawienie paznokcia na miejscu jest istotne, bo może nie wyglada to najlepiej, ale jest szansa, że przyrośnie lub umożliwi wzrost nowej płytki. Poza tym chroni paliczek i zapobiega powstawaniu deformacji. Natomiast jeżeli zaraz planujesz kolejny maraton i istnieje ryzyko urażenia tej płytki, podolog może zdecydować o zdjęciu paznokcia, by uniknąć gorszych urazów.


6) Odciski, modzele i brodawki

a) problem
Odciski to zrogowaciałe punkty w miejscach poddanych uciskowi. "Są  mylone z modzelami, które powstają jako miejscowa "tarcza" na powierzchni stawowej, by zapobiec jej uszkodzeniu przez ciągły ucisk - wyjaśnia podolog. - Dzieje się tak np. przy długotrwałym pisaniu długopisem: jeśli przestaniemy intensywnie pisać, modzele po jakimś czasie znikną. Odciski często pojawiają się na ich  bazie, w miejscu gdzie przypada największy nacisk. To kreatyna, nie mogąc rozbudować się na zewnątrz, zaczyna jak stożek wnikać do środka". Brodawki natomiast to wirusowe, kłujące zmiany, które pojawiają się np. w okolicy pięty, czyli w miejscach nietypowych dla odcisków. Na brodawce znajduje się czarne punkciki - naczynia włosowate wplątane w strukturę wirusa.



b) pierwsza pomoc
Bolesny odcisk można spróbować likwidować, stosując specjalne plastry lub płyny. "Hydrożelowy plaster noszony przez kilka dni zmiękcza warstwę rogową na tle, że odcisk jest łatwy do usunięcia - mówi Magdalena Brand-Zawadziło. -Trzeba uważać na plastry i płyny z kwasem sylicylowym, bo mogą powodować nadżerki" - dodaje.


c) kuracja
Kiedy plaster nie pomaga, do walki trzeba wytoczyć cięższe dzieła. Specjaliści za pomocą narzędzi rotacyjnych wyłuskują odcisk. "Zalecamy też odpowiednie preparaty, a czasami polecamy stosowanie miejscowych odciążeń" - mówi podolog. Leczenie brodawek zależy od ich ilości i rodzaju wirusa; często usuwa się je za pomocą krioterapii.



7) Nadpotliwość i nieprzyjemny zapach

a) problem
"Normą jest, że stopy pocą się w trakcie treningu, tak jak i to, że są lekko lepiące po całym dniu - tłumaczy Magdalena Brand-Zawadziło. - O problemie mówimy, gdy stopy wręcz pływaą w każdych butach, nie tylko biegowych". Nadpotliwość objawia się m.in. maceracją - pomarszczone przestrzennie między palcami wyglądają jak po długiej kąpieli. Z kolei zpapach potu zależy od bakterii rozkładających go na skórze. Jeżeli jest on przykry, to być może z powodu infekcji, którą należy wyleczyć.



b) pierwsza pomoc
Warto wiedzieć, że gabinety podologiczne są wyposażone w dezynfektory, które odświeżają obuwie, zabijają wirusy, bakterie i grzyby. Jeśli masz kłopotliwe problemy z zapachem stóp, skonsultuj je z dermatologiem. Na potliwość warto najpierw spróbować domowych metod. "Zaleca się moczenie stóp w wodzie z szałwią i korą dębu, które działają ściągająco. Podobnie działają kąpiele w solach ziołowych. Można się też wspomagać piankami i kremami. Dezodoranty odświeżające zapewniają jedynie psychiczny komfort" - wyjaśnia ekspertka.



c) kuracja
Preparaty zewnętrzne bywają nieskuteczne, bo jedynie blokują ujście gruczołu potowego. Jedną z profesjonalnych metod walki z nadpotliwością jest jonoforeza wodna. "To zabieg z zakresu elektrolecznictwa i jakkolwiek to brzmi, jest to kąpiel elektryczna, która odcina przewodzenie nerwowe od gruczołu, likwidując problemy z poceniem na około pół roku. Jest to proces odwracalny" - wyjaśnia podolog.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

The Present Simple Tense - czas teraźniejszy prosty - English tenses

1.) Zdania twierdzące W zdaniach twierdzących w czasie Present Simple w 3 osobie liczby pojedynczej (he, she, it) dodajemy końcówkę -s przy czasowniku, np. go: I go .. ale She goes ....; write: You write ... ale He writes.... 2.) Pytania W czasie Present Simple używamy operatora DO (I, you, we, they) lub DOES (he, she, it), aby zadać pytanie. W zdaniu w czasie Present Simple w 3 osobie liczby pojedynczej końcówka -s występuj tylko raz. W zdaniach twierdzących dodajemy ją do czasownika, np. bakes, brings, zaś w pytaniach dodajemy ją do operatora do , co daje does. 3.) Przeczenia Podobnie jak w pytaniach w czasie Present Simple w przeczeniach wykorzystujemy operator DO lub DOES. Pamiętaj , że w przeczeniach także nie dodajemy końcówki -s do czasownika w 3. osobie liczby pojedynczej. Skróty: Do not = Don't Does not = Doesn't 4.) Kiedy  używamy czasu PRESENT SIMPLE 1. Jeżeli coś powtarza się co jakiś czas: codziennie (every day), co roku (every year), częst...

Anatomia Ssaków

I. UKŁAD RUCHOWY - POŁĄCZENIA 1. ) Połączenia włókniste do tej grupy należy więzozrost, szew oraz wiklinowanie. W więzozroście kości są połączone za pomocą tkanki łącznej włóknistej lub sprężystej. Rozpowszechnione na dużym obszarze występują pod nazwą błony międzykostnej lub więzadła. 1.1 . ) Szew -stanowi obszerna grupę połączeń. Występuje przeważnie w czaszce. Ze względu na charakter łączonych ze sobą kośc przyjęto kilka rodzajów szwów:  piłowaty, łuskowaty liściasty , płaski. a) pilowaty - występuje wtedy gdy krawędzie łączonych ze sobą kości mają kształt zębów piły np.szew potyliczno - międzyciemieniowy. b) liściasty -gdy kości zachodzą na siebie podobnie jak łuski ryby np. między kością ciemieniową a skroniową. c)płaski - tworzą kości równoległe do siebie, płasie i gładkie np. szew polityczno- łuskowy. 1.2.) Wiklinowanie -połączenie zębów z okostna zębodołu. 2.) Połączenia chrząstkowe -dzielą się na dwie zasadnicze grupy chrząstkozrost i spojenie...

Analityka chemiczna

Odczynnik grupowy tworzy osady z daną grupą kationów w określonych warunkach (jest to grupa analityczna kationów), przy czym kationy pozostałych grup analitycznych nie tworzą z nim osadów. Na przykład odczynnik grupowy I grupy analitycznej kationów (3M HCl) strąca osady chlorków kationów należących do taj grupy, natomiast kationy należące do grup II-V pozostają w roztworze. W wodnych roztworach kationy metali nie są swobodnymi jonami, lecz występują w postaci akwakompleksów. Na przykład w wodnym roztworze soli miedzi są obecne uwodnione jony miedzi(II) o wzorze [Cu(H_2O)_6}^2+ a nie wolne jony Cu^2+. A zatem wzór kationu metalu Me^n+ ( w rzeczywistości {Me(H_2O)_6]^n+) jest zapisem uproszczonym bez uwzględnienia skoordynowanych cząsteczek wody. Reakcje  analityczne poszczególnych kationów w obrębie grupy analitycznej będą podzielone na dwie części. W pierwszej części będą opisane reakcje z odczynnikiem grupowym i pospolitymi związkami takimi jak np. wodorotlenek sodu, wodny roz...