Ile energii trzeba dostarczy, aby ogrzać 250g rtęci od temperatury 0C do temperatury 30C?
ciepło własciwe rtęci = 100 J/(kg*K)
Im większe ciepło właściwe, tym więcej energii trzeba przekazać, aby zmienić temperaturę.
Ciepło właściwe jest energią potrzebną do podniesienia temperatury jednej jednostki masy ciała o jedną jednostkę temperatury.
Dane:
ᐃT = ᐃt = 0C + 30C = 30C = 30K
C = 100 J/(kg*K)
m = 250g = 0,25kg
Rozwiązanie:
Q = c * m * ᐃT = 100 J/(kg*K) * 0,25 * 30K = 750J
ciepło własciwe rtęci = 100 J/(kg*K)
Im większe ciepło właściwe, tym więcej energii trzeba przekazać, aby zmienić temperaturę.
Ciepło właściwe jest energią potrzebną do podniesienia temperatury jednej jednostki masy ciała o jedną jednostkę temperatury.
Q = c * m * ᐃT
Dane:
ᐃT = ᐃt = 0C + 30C = 30C = 30K
C = 100 J/(kg*K)
m = 250g = 0,25kg
Rozwiązanie:
Q = c * m * ᐃT = 100 J/(kg*K) * 0,25 * 30K = 750J
Komentarze
Prześlij komentarz